Miasta przygotowały rozwiązania, które mają usprawnić otwieranie ogródków gastronomicznych. W ramach luzowania epidemicznych obostrzeń od 15 maja będą mogli się w nich stołować klienci barów i restauracji. Część miast prowadzi obecnie nabór wniosków o najem terenów lub odwiesza rozpoczęte postępowania.

Symboliczny grosz za zajęcie metra kwadratowego pasa drogowego zapłacą restauratorzy w Lublinie. – To maksymalna obniżka przewidziana przepisami, które nie przewidują stawki „zero”. Podobną opłatę przewidziano dla właścicieli stoisk handlowych w pasie drogowym – wyjaśnia Justyna Góźdź z biura prasowego w kancelarii prezydenta miasta Lublin.
Preferencyjną stawkę, czyli 1 gr dziennie za zajęcie metra kwadratowego pasa drogi, wprowadził także Zarząd Dróg Miejskich (ZDM) w Bydgoszczy. Obowiązuje ona od 1 kwietnia do 11 października 2021 r. – Wszystkie formalności zostały już dopełnione i po zniesieniu obostrzeń epidemicznych ogródki zaczną działać – informują urzędnicy.
Nie wszędzie obniżki są tak radykalne. W Poznaniu minimalna opłata za wynajem powierzchni w pasie drogowym będzie obowiązywała w ograniczonym zakresie – tylko 1 gr za metr kwadratowy za dzień w terminie: do 30 czerwca 2021 r. i od 1 września 2021 do 15 marca 2022 r. W okresie wakacyjnym, czyli od 1 lipca do 31 sierpnia, właściciele lokali zapłacą połowę normalnej dziennej stawki, czyli od 50 gr w strefie staromiejskiej do 20 gr w strefie peryferyjnej.
Radni w Rzeszowie podjęli uchwałę o zmniejszeniu o połowę opłaty za zajęcie pasa drogowego dla restauratorów z 1,1 zł do 55 gr za metr kwadratowy. W Warszawie obowiązują obniżone o 75 proc. opłaty za zajęcie pasa drogi. We Wrocławiu w lutym tego roku obniżono opłatę do 1 zł dla pierwszej strefy i do 30 gr dla drugiej. W Olsztynie obowiązują stawki zmniejszone do 26 gr (standardowa opłata to 40 gr). W Gdańsku opłata obniżona o jedną trzecią (w stosunku do stawek standardowych), czyli do 60 gr, obowiązuje tylko do końca czerwca.
Miasta chcą ułatwić działalność przedsiębiorcom, również ograniczając biurokrację. W Poznaniu restaurator zostanie zwolniony z obowiązku przygotowywania, zatwierdzenia i wdrożenia tymczasowej organizacji ruchu, jeśli zorganizuje ogródek na miejscach parkingowych. Obowiązki te przejmie ZDM w porozumieniu z Miejskim Inżynierem Ruchu. W tym mieście powstaną także ogródki „satelitarne”, czyli w oddaleniu od lokalu, jeśli nie ma możliwości postawienia stolików tuż przed nim. Będą to miejsca wskazane przez restauratorów i zaakceptowane przez ZDM. Dodatkowo ogródki i stoiska promocyjne mogą być lokalizowane na szerokości większej niż szerokość lokalu gastronomicznego. W tym roku mogą one funkcjonować do końca grudnia, podczas gdy w poprzednich latach – tylko do końca października.
Również inne miasta starają się jak najbardziej zwiększać powierzchnię ogródków. Utrzymują także obniżki czynszów, umarzają i rozkładają na raty zaległości w podatku od nieruchomości, przedłużają terminy na wniesienie opłaty za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. W Rzeszowie radni zdecydowali o całkowitym zwolnieniu w tym roku z opłat za sprzedaż trunków. – Ci, którzy już wpłacili pieniądze, otrzymają zwrot – informuje Monika Konopka z rzeszowskiego magistratu.