Prezydent apeluje o przyszłościową politykę rolną zamiast koncentrowania się na dopłatach z Brukseli. Ocenia, że wsparcie z Unii Europejskiej zamiast zmieniać niekorzystną strukturę gospodarstw - przeważają małe i bardzo małe - utrwaliło ten stan rzeczy.
Reklama

Bronisław Komorowski podczas debaty o kondycji polskiej wsi przestrzegał, że wkrótce będziemy się musieli zmierzyć z nowymi wyzwaniami. "Przecież wiemy, że dopłaty bezpośrednie nie będą wieczne, a jeśli się powiodą reformy na Ukrainie i w Rosji - co daj Boże, bo tego chcemy ze względu na bezpieczeństwo - tuż obok wyrosną nam wielcy konkurenci", mówił prezydent.

Jednym ze sposobów wymuszenia korzystnych zmian w polskim rolnictwie, w ocenie Bronisława Komorowskiego, może być wprowadzenie nowego systemu podatkowego. Wiejska przedsiębiorczość byłaby opodatkowana tak jak "reszta społeczeństwa".

Według przedstawionego dziś raportu "Polska wieś 2014", po akcesji do Unii nasz eksport rolno-przetwórczy na ten rynek wzrósł czterokrotnie. Jednak w ostatnim czasie maleje popyt na rynku wewnętrznym. Spożycie żywności i napojów bezalkoholowych tylko w ciągu dwóch lat 2010-2012 - w cenach stałych - spadło w Polsce o ponad 3%. To stawia jeszcze większe zadania przed eksportem, podsumowują autorzy raportu.