Dziennik dotarł do dokumentów, które świadczą o tym, iż mimo trwania kryzysu ukraińskiego, prace te toczyły się jeszcze bez zakłóceń, 24 marca.
Bank Światowy jest wyspecjalizowaną agencją ONZ obracającą kapitałem składającym się głównie z wpłat 188 państw członkowskich. Dla przykładu Szwecja w 4 minionych latach wpłaciła do jego kasy równowartość ponad miliarda dolarów. BŚ powołano w celu pomocy krajom w realizacji ważnych społecznie inwestycja. W zamian wymaga sie od nich pewnych działań politycznych min. walki z korupcją czy demokratycznego rozwoju społeczeństw.
Szwedzcy komentatorzy podkreślają, że trudno Rosję, która od 1992 r. otrzymała w pożyczkach z BŚ. 21 mld dolarów, przedstawiać po aneksji Półwyspu Krymskiego, jako kraj spełniający warunki państwa demokratycznego. Jednak wstrzymanie dla niej kolejnych pożyczek może się odbić m. in. blokowaniem przez Moskwę będącą członkiem BŚ, pomocy dla innych państw. Dlatego nie ma jeszcze żadnych decyzji w tej sprawie. Mimo to odpowiadając na pytanie gazety, urząd szwedzkiego ministra d/s pomocy międzynarodowej stwierdzil, iż BŚ nie może uczestniczyć w legitymizowaniu bezprawnej aneksji Krymu.