Po rozpoczęciu produkcji będzie tam przerabiane 110 tysięcy ton rudy dziennie. Ponadto, kopalnia będzie jednym z największych na świecie producentów molibdenu. Dla KGHM uruchomienie produkcji w Sierra Gorda będzie ważnym kamieniem milowym - czytamy w komunikacie spółki.

W przygotowaniu odkrywki uczestniczyło ponad 900 wyspecjalizowanych operatorów i członków ekipy technicznej, a także 600 pracowników kontraktowych. W trwające nadal prace nad budową zakładu przeróbczego i infrastruktury towarzyszącej, niezbędnej do rozpoczęcia produkcji, zaangażowanych jest ponad 7 tysięcy pracowników.

Sierra Gorda SCM jest spółką typu joint venture, zarządzaną przez KGHM International i należącą do KGHM w 55%, Sumitomo Metal Mining w 31.5% oraz Sumitomo Corporation w 13.5%. KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Sumitomo Metal Mining, z siedzibą w Tokio, jest trzecim pod wględem wielkości producentem niklu i złota w Japonii.

Z kolei celem Sumitomo Corporation jest sprzedaż produktów z różnorodnych branż, w tym przemysłu wydobywczego. Spółka jest jednym z ośmiu największych przedsiębiorstw w Japonii.