Komisja Europejska zamierza ponownie przedstawić dziś Rosji propozycję rozwiązania problemu związanego z eksportem unijnej wieprzowiny do tego kraju. Po tym jak na Litwie wykryto dwa przypadki afrykańskiego pomoru świń, Moskwa wstrzymała import z wszystkich państw członkowskich, w tym z Polski.

Komisja Europejska proponuje Rosji regionalne podejście do problemu, czyli ograniczenie eksportu mięsa tylko z Litwy zamiast z wszystkich unijnych krajów. "Chodzi o wykluczenie z przyznawania certyfikatów eksportowych do Rosji regionów na Litwie, bo to ten kraj został dotknięty pomorem świń" - powiedział rzecznik Komisji Frederick Vincent.

Do przyjęcia takiej propozycji wezwał dziś w specjalnym oświadczeniu unijny komisarz ds. zdrowia. Tonio Borg, który podkreśla, że reakcja Rosjan jest przesadzona , w najbliższych dniach wybiera się do Moskwy. "Aby odbyć rozmowy na najwyższym szczeblu i jak najszybciej znaleźć rozwiązanie problemu , bo mówimy tu o bardzo ważnym rynku dla europejskiego przemysłu rolno-spożywczego" - wyjaśnił Vincent.

Eksport wieprzowiny z krajów członkowskich do Rosji stanowi 25% całego unijnego eksportu tego mięsa. Rocznie na terytorium Federacji Rosyjskiej trafia 700 tysięcy ton wieprzowiny o wartości 1 miliarda 400 tysięcy euro. Polska jest jednym z kluczowych dostawców.