Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę okołobudżetową na 2014 r. - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta. Zakłada ona wzrost akcyzy na wyroby spirytusowe i tytoniowe. Po raz kolejny zamraża płace w budżetówce. Wprowadza również zmiany zmierzające do zrównania dopłat do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych zatrudnionych na otwartym i chronionym rynku pracy.

W oświadczeniu opublikowanym na stronie Kancelarii podkreślono, że podpisana ustawa "jest ściśle związana z uchwalonym w dniu 27 września 2013 r. rządowym projektem ustawy budżetowej na rok 2014."

"W myśl przyjętych przez projektodawców założeń, podstawowym celem przedłożonej ustawy jest, podobnie jak w latach ubiegłych, przeciwdziałanie pogłębianiu się stanu nierównowagi finansowej w państwie oraz umożliwienie realizacji ustawy budżetowej na rok 2014 r" - czytamy w oświadczeniu.

Ustawa okołobudżetowa przewiduje m.in., że wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe zostaną utrzymane na poziomie roku 2013 r. O 5 procent podniesiona zostanie akcyza na wyroby tytoniowe i o 15 procent na wyroby spirytusowe. Wysokość miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego będzie niezależna od kwoty minimalnego wynagrodzenia, jak było do tej pory. Kwoty dofinansowania określono na poziomach: 450 zł, 1125 zł i 1 800 zł w zależności od stopnia niepełnosprawności pracownika.

Reklama