To pierwsza próba komercjalizacji tego materiału. Grafen prawdopodobnie może zastąpić krzem. Przypomnijmy - to nasi naukowcy opracowali metodę wytwarzania czystego grafenu.

Premier Donald Tusk, który uczestniczył w oficjalnej uroczystości uruchomienia internetowego kanału sprzedaży grafenu powiedział, że dla Polski to historyczny moment. Komercjalizacja musi nadążyć za osiągięciami naukowymi mówił premier.

Zastosowania tego materiału ogranicza jedynie wyobraźnia - podkreśla prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Wojciech Dąbrowski. Grafen to tani napęd elektryczny, superkondensatory, lekkie karoserie, samoloty lżejsze od dreamlinerów i jednocześnie niezagrożone oblodzeniami, przezroczyste ogniwa, szyby jako źródło taniej i ekologicznej energii elektrycznej, a elastyczność pozwoli na wkomponowanie go w dowolny kształt - dodaje Dąbrowski.

Dyrektor Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych Zygmunt Łuczyński - gdzie opracowano tanią metodę produkcji grafenu - przypomina, że każdy dzień zwłoki to wymierne straty finansowe. Każdego roku powstaje kilkaset patentów w dziedzinie grafenu - a więc każdy zmarnowany miesiąc to konkretne zmarnowane pieniądze - tłumaczy Łuczyński.

Minister nauki Lena Kolarska Bobińska dodaje, że sprawa polskiego grafenu jest przykładem doskonałego współdziałania. To jest wzór i przykład jak prowadzić współpracę i jak wcielać w życie hasło "gospodarka oparta na wiedzy".

Grafen strukturą przypomina plaster miodu, to materiał zbudowany z pojedynczej warstwy węgla.

Ma wręcz niewiarygodne właściwości fizyczne i mechaniczne - jest lekki, przezroczysty, wytrzymały, a do tego przewodzi prąd i ciepło.