Inflacja konsumencka przyspieszy do 0,9% r/r w listopadzie z 0,8% r/r odnotowanych w październiku, prognozują analitycy Ministerstwa Gospodarki. Spodziewają się oni inflacji miesięcznej w wysokości ok. 0,1% wobec 0,2% w październiku.

"Eksperci MG szacują, iż w listopadzie 2013 r. ceny wzrosną o około 0,1% w relacji do października br., głównie na skutek rosnących cen żywności. Analitycy resortu oczekują także stabilizacji cen paliw. Roczny wskaźnik inflacji w listopadzie 2013 r. powinien wzrosnąć nieznacznie do 0,9%" - czytamy w komentarzu resortu do danych GUS.

Według GUS, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w październiku 2013 r. wzrosły o 0,2% względem września br. W porównaniu z październikiem 2012 r. były zaś wyższe o 0,8%. Eksperci MG oczekiwali wyższego tempa wzrostu cen w ubiegłym miesiącu (1,1% r/r).

"Głównym czynnikiem, który miał wpływ na zmianę cen w październiku 2013 r., był oczekiwany wzrost cen odzieży i obuwia. Jego wpływ na ogólny wskaźnik wyniósł 0,15 pkt proc. Spadek cen w transporcie obniżył zaś wskaźnik inflacji o 0,09 pkt proc." czytamy dalej w komentarzu.

Według ekonomistów bankowych, inflacja nadal pozostanie niska, a poziom 1,5% r/r, czyli dolnej granicy pasma celu inflacyjnego (2,5% +/- 1 pkt proc.), może osiągnąć dopiero na początku przyszłego roku.