W Polsce działa ponad 50 TFI. Ostatnia zgoda na uruchomienie towarzystwa została wydana przez KNF pod koniec zeszłego roku, a dotyczyła Open Finance TFI. Zarządzają one łącznie blisko tysiącem najróżniejszych funduszy. Wkrótce liczba towarzystw może się zbliżyć do 60, w KNF czeka bowiem sześć wniosków o rejestrację nowych TFI.

A to nie koniec, gdyż swoje towarzystwo chce mieć w Polsce Amundi – jedna z największych grup zarządzających aktywami na świecie. W tym miesiącu o zgodę na działalność TFI miał wystąpić również Bank Gospodarstwa Krajowego. Jego towarzystwo ma zarządzać funduszem mieszkań na wynajem. Rozpoczęcie działalności na naszym rynku zapowiedział również Franklin Templeton Investments Marka Mobiusa.
Co ciekawe, do KNF trafiło więcej wniosków o zgodę na powołanie TFI niż dokumentów w sprawie utworzenia nowych funduszy. Takich bowiem jest tylko pięć – dwa dotyczą podmiotów otwartych, a trzy zamkniętych. Za to w nadzorze leży aż 17 wniosków w sprawie zmian w statutach funkcjonujących już funduszy.
Na przykład Investors TFI chce zmienić strategie inwestycyjne trzech akcyjnych subfunduszy: Investor Sektora Infrastruktury i Informatyki, Investor Sektora Nieruchomości i Budownictwa oraz Investor Zmian Klimatycznych. W ich miejsce miałyby powstać fundusze absolutnej stopy zwrotu oraz specjalizujące się w inwestycjach w obligacje korporacyjne i w technologie przyszłości. – Uważamy, że takie zmiany spowodują większe zainteresowanie klientów naszą ofertą – wyjaśnia Grzegorz Dróżdż z Investors TFI.
Z kolei Ipopema TFI chce poprawić wyniki inwestycyjne zarządzanego dotychczas pasywnie funduszy Ipopema m-Indeks, który jest skorelowany ze wskaźnikiem mWIG40. Dlatego wystąpiło o przekształcenie go w fundusz zarządzany częściowo aktywnie, dzięki czemu straty z inwestycji w gorzej rokujące spółki z indeksu mają być niższe, a zyski z akcji lepszych firm – wyższe.
Zdaniem Piotra Kuby, wiceprezesa Skarbiec TFI, zmiany w statutach to odpowiedź na oczekiwania klientów, które ewoluują wraz z rozwojem sytuacji na rynku. Popyt na niektóre z dłużej funkcjonujących funduszy spada i przesuwa się w kierunku innych produktów, których do tej pory nie było. Dlatego naturalną rzeczą są zmiany w polityce inwestycyjnej funduszy.
Skarbiec TFI na razie czeka na rejestrację funduszu parasolowego, który aktywa będzie inwestować wyłącznie w podmioty zarządzane przez JP Morgan. Wniosek w tej sprawie trafił do nadzoru kilka miesięcy temu. Ostatnio jednak towarzystwo nie prosiło KNF o zgodę na rejestrację nowych podmiotów czy zmiany w dotychczasowych, ale ma to w planach.
– Myślimy o nowych produktach we wszystkich grupach funduszy, od akcyjnych, poprzez dłużne, aż po nieruchomościowe – deklaruje Marek Rybiec, prezes Skarbiec TFI.