Warszawski Tor Wyścigów Konnych czekają wielkie zmiany. Choć gonitwy koni wciąż będą główną atrakcją dla publiczności, nie będą już jedyną

Cykl: Inwestycje na Torze Wyścigów Konnych

Na gości czekać będą także obiekty sportowo-rekreacyjne, rozbudowana galeria handlowa, kawiarnie i restauracje, biurowce i hotele. Mają też zostać odtworzone historyczne elementy – wieża ciśnień oraz zabytkowe fragmenty toru i infrastruktury. Taki pomysł na zagospodarowanie i rozwój służewieckiego obiektu ma jego dzierżawca Totalizator Sportowy.
Realizację tej strategii rozpoczął już w 2008 r., gdy przejął kontrolę nad obiektem, który był wówczas w takim stanie, że wymagał natychmiastowej modernizacji, by uniknąć dalszej degradacji. Najważniejsze było zabezpieczenie podstawowej funkcji toru, czyli możliwości organizacji wyścigów. Stan techniczny przejętych przez spółkę obiektów i trybun był tak zły, że koszty ich modernizacji okazały się wyższe, niż pierwotnie zakładano. Mimo to Totalizator z własnych środków przeznaczył na to od 2009 r. 14,7 mln zł. Przeprowadzone kontrole potwierdziły słuszność tych inwestycji. Dlatego zaplanowany na lata 2013–2014 budżet na rewitalizację terenu TWKS o wartości 26 mln zł, powiększony o dodatkowe 10 mln zł z odpisu z zysku, zostanie praktycznie w całości przeznaczony na kolejne etapy odbudowania infrastruktury.
Jednym z pomysłów zarządu TS na odbudowanie świetności obiektu i zwiększenie jego rentowności jest pozyskanie partnerów, którzy zainwestują w nowoczesną infrastrukturę i będą czerpać z niej korzyści. Teren umownie został podzielony na osiem obszarów inwestycyjnych. Do ich zagospodarowania właśnie poszukuje partnerów renomowany doradca PwC. W latach 2014 – 2016 zrealizują oni na terenie TWKS inwestycje i od roku 2017 prowadzić będą działalność gospodarczą przez 27 lat. Dzięki temu służewiecki tor, oprócz głównej atrakcji, jaką są wyścigi konne, zyska bardzo na atrakcyjności dzięki rozbudowanej infrastrukturze. Tor wyścigów konnych z trybunami i zapleczem służącym organizacji gonitw uzupełniony zostanie o hotel w rozbudowanych obiektach trybun wraz z parkingami. Tor treningowy uzupełniony będzie o funkcje sportowe i rekreacyjne, a znajdujące się tam budynki – o sklepy, restauracje, mieszkania i parkingi. Obok powstanie obiekt, w którym organizowane będą konferencje i targi. Odbudowana wieża ciśnień spełni funkcję hotelową, biurową, restauracyjną lub zaplecza turystyki.
Istotą działania służewieckiego toru mają być jednak nadal wyścigi oraz możliwość obstawiania wyników gonitw. Niestety, zgodnie z ustawą o grach hazardowych z 2009 r. Totalizator Sportowy, jako organizator wyścigów konnych, utracił możliwość jednoczesnego sponsoringu i oferowania zakładów wzajemnych. Dlatego powołono spółkę Traf – Zakłady Wzajemne, do której należy prowadzenie działalności w zakresie organizacji zakładów związanych z wyścigami konnymi. Totalizator Sportowy prowadzi rozmowy z firmami bukmacherskimi w celu wprowadzenia do ich oferty zakładów na wyścigi konne. Jednocześnie stale podejmuje działania w celu zwiększenia popularności samych wyścigów konnych. Obecnie typowym widzem wyścigów konnych i graczem zakładów wzajemnych w Polsce jest mężczyzna w wieku powyżej 50 lat. By to zmienić, dni wyścigowe stają się piknikami, na których bawić się mogą całe rodziny.
PARTNER MERYTORYCZNY: Totalizator Sportowy

Marek Kowalczyk