Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że Polacy noszą w portfelach ponad 6,5 mln kart kredytowych, co oznacza, że prawie co siódmy z nas może w łatwy sposób kredytować swoje zakupy.

Bez ruszania oszczędności

Obecna oferta rynkowa pozwala na uzyskanie karty z wysokim limitem kredytowym nawet przy relatywnie niskich dochodach. Wysokość limitu, jaki bank przyznaje, wydając kartę, zależy przede wszystkim od deklarowanych miesięcznych wpływów na konto, czyli od zdolności kredytowej. Im wyższa, tym większy limit i kategoria karty, którą bank może nam przyznać (od zwykłej przez srebrną i złotą aż do platynowej). – Karty kredytowe dają możliwość korzystania ze środków banku bez potrzeby sięgania do naszych własnych oszczędności. W racjonalnym korzystaniu z tej formy zakupów pomoże nam wiedza na temat okresu rozliczeniowego i terminu spłaty karty. W ten sposób unikniemy konieczności płacenia odsetek – mówi Paweł Wawiernia, dyrektor Biura Kart Płatniczych Getin Banku.

Twarde reguły spłaty

Okres bezodsetkowego kredytowania naszych zakupów przez bank może trwać nawet do 61 dni. Liczony jest od pierwszego dnia rozliczeniowego, zwykle od początku miesiąca, co w praktyce oznacza, że całość wydatków realizowanych kartą musimy uregulować najpóźniej do końca następnego miesiąca. Najlepiej więc ustawić na koncie automatyczną spłatę zadłużenia karty i zwrócić całość zaciągniętego kredytu do końca okresu bezodsetkowego. Jeżeli nie jest to możliwe, koniecznie należy spłacić kwotę minimalną podaną na wyciągu. – Tu pomocna jest możliwość zarządzania kartą z poziomu nowej bankowości internetowej lub mobilnej, oferowanej np. przez Getin Bank. Dzięki temu zachowamy pełną kontrolę nad wydatkami realizowanymi kartą przez cały okres jej użytkowania – radzi Paweł Wawiernia.

Jeżeli posiadacz karty nie spłaci całości kosztów transakcji na karcie, a tylko wskazane minimum, bank liczy oprocentowanie całych zakupów „wstecz”, a nie od momentu zakończenia tzw. grace period. Nie opłaca się też za pomocą karty kredytowej pobierać gotówki z bankomatu, ponieważ taka operacja może być bardzo kosztowna (odsetki plus prowizja za samą transakcję). Mimo tego karta kredytowa to jeden z niewielu instrumentów finansowych, w których to klient decyduje, czy spłaci tylko część zadłużenia, czy od razu całość i tym samym uniknie odsetek.

Wybierając kartę kredytową, warto zwrócić uwagę na produkty oferując e najdłuższy okres na spłatę zadłużenia. Nie bez znaczenia pozostaje również cena wydania samej karty, ale uniknąć opłat możemy w bardzo prosty sposób – wykonując kartą kilka transakcji w miesiącu. Ważny jest też pakiet usług dodatkowych, który otrzymujemy wraz z kartą, np. ubezpieczenie zakupów, usługi assistance, czy rabaty w wybranych sieciach handlowo-usługowych. Benefitem dla klienta jest także możliwość przystąpienia do programu premiowego MasterCard Rewards dostępnego np. z kartą World Getin Banku. Dzięki temu przy okazji zwykłych zakupów zbieramy punkty, które w każdej chwili możemy wymienić na interesujące nas nagrody. Osobom ceniącym innowacyjne technologie i bezpieczeństwo Getin Bank bez dodatkowych opłat wyda również kartę World w technologii NFC, dzięki czemu na zakupy możemy iść z samym telefonem, zostawiając portfel w domu.

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi: czytamyfinanse@gazetaprawna.pl

PARTNER CYKLU