Coraz częściej decydujemy się pożyczać w banku gotówkę na zakup artykułów gospodarstwa domowego, samochodu, pokrycie wydatków związanych z wakacjami czy na spłatę innych zobowiązań. Kredyt gotówkowy ma tę zaletę, że możemy go przeznaczyć na dowolny cel. Nie znaczy to jednak, że możemy go lekceważyć.
Kredyt gotówkowy otrzymujemy szybko i bez zbędnych formalności. Warto ubiegać się o niego w okresie promocji, których jest na rynku całkiem sporo. Pytanie tylko, jak wybrać najlepszą z propozycji. Przy podejmowaniu decyzji musimy wziąć pod uwagę oprocentowanie, wysokość prowizji i inne koszty związane z kredytem.

O czym warto pamiętać

Wybór odpowiedniego kredytu zacznijmy od przestudiowania rankingów, uważnie wsłuchajmy się w reklamowane oferty promocyjne, do naszej dyspozycji są też bankowi doradcy. Pomoże nam w tym również formularz informacyjny, który bank powinien przedstawić klientowi, gdy ten wnioskuje o kredyt konsumencki. Zawartość danych w takim zestandaryzowanym we wszystkich bankach formularzu łatwo porównać. Warto zadać sobie trochę trudu, zwłaszcza kiedy zamierzamy pożyczyć dużą sumę pieniędzy.
Dla wysokich kwot kredytu ważne jest, jakie mamy warunki finansowe oraz ile będziemy wydawać w przyszłości na miesięczne raty związane z tym zobowiązaniem. W tej chwili maksymalne nominalne oprocentowanie kredytów gotówkowych udzielanych przez banki w skali roku wynosi 17 proc. Do kosztów z tytułu odsetek musimy doliczyć koszty prowizji i ubezpieczenia, jeżeli takiego bank wymaga.
Wysokość tych wszystkich parametrów zależy od tego, czy ubiegamy się o kredyt w naszym banku, z którym jesteśmy już związani jakimś produktem, czy to depozytowym, czy kredytowym, czy też od tego, czy mamy historię kredytową i jaka jest nasza zdolność kredytowa.
Niezależnie, dokąd udamy się po gotówkę, musimy pamiętać o kilku istotnych elementach. – Klient powinien zwrócić uwagę na wysokość raty – czy nie będzie za dużym obciążeniem budżetu domowego oraz na RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania). RRSO pozwala klientowi na łatwiejsze porównanie ofert banków, ponieważ oprócz oprocentowania uwzględnia ona także pozostałe koszty kredytu, m.in. wspomniane już prowizje i ubezpieczenie – podkreśla Joanna Koterba, dyrektor Biura Kredytów Detalicznych w Getin Noble Banku.
Żeby nie kupować kota w worku, warto przestudiować formularz informacyjny kredytu i wszystko dokładnie skalkulować.

Gotówka z bonusem

Ponieważ kredyt gotówkowy staje się produktem coraz bardziej powszechnym i łatwo dostępnym, banki, by wyróżnić się na rynku, proponują niższe oprocentowanie i wiele bonusów i udogodnień. Klienci po dokładnym zapoznaniu się z ofertą banku, a nie dotyczy to tylko kredytów, w większości decydują się na zakup produktu bankowego z bonusem – przyznaje Joanna Koterba.
Otrzymanie kredytu gotówkowego z bonusem nie jest trudne. Na przykład warunkiem otrzymania bonu pieniężnego Sodexo 100 zł jest zawarcie umowy pożyczki, kredytu konsumpcyjnego gotówkowego lub konsolidacyjnego kredytu gotówkowego w Getin Noble Banku w wysokości całkowitej kwoty kredytu co najmniej 10 tys. zł. Warto jednak pamiętać, że promocje obowiązują tylko przez ograniczony czas, ta np. trwa jedynie do 30.06.2013 r.
Raty kredytu możemy rozłożyć nawet na okres 100 miesięcy, a wszelkie formalności załatwimy podczas jednej wizyty w banku, bo do końca czerwca możemy skorzystać z opcji kredytu na PIT, tj. wystarczy przynieść dowód osobisty i PIT. Jeśli sami rozliczyliśmy się z US, należy przynieść PIT-11 od pracodawcy, jeśli rozliczenie z US spoczywa na pracodawcy – PIT-40, dla emerytury lub renty potrzebny jest PIT-40A.
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi: czytamyfinanse@gazetaprawna.pl
PARTNER CYKLU