To kanadyjska spółka notowana na parkiecie w Toronto. Wczoraj Kulczyk Oil Ventures, którego głównym akcjonariuszem jest Kulczyk Investments – inwestycyjny wehikuł założony przez najbogatszego polskiego biznesmena – poinformował o przejęciu Winstar.

Inwestorzy giełdowi pozytywnie zareagowali na te wieści. W ciągu dnia KOV drożał nawet o 7 proc., a jego wartość rynkowa wzrosła do 660 mln zł. Po połączeniu obu spółek marka KOV przejdzie do historii, ponieważ nowy gracz otrzyma nazwę Serinus Energy. Akcjonariusze Winstar będą posiadali w nim ok. 21 proc. udziału. Reszta powiększonego kapitału będzie przypadać na obecnych akcjonariuszy KOV. Kapitalizacja notowanej równolegle w Warszawie i Toronto spółki wyniesie ok. miliarda złotych.

– To kolejny milowy krok w naszym rozwoju – mówi Timothy Elliott, prezes KOV, i zapowiada powtórkę scenariusza z Ukrainy. W 2010 r. KOV przejął tam słabnący KUB-Gas, a dziś spółka rozwija działalność i przynosi zyski. Tamte doświadczenia mają zaowocować w Tunezji, gdzie zaplanowano nowe odwierty, szczelinowania i wydobycia z dwóch horyzontów. Dariusz Mioduski, przewodniczący rady dyrektorów KOV, zapewnia, że Serinus Energy skokowo zwiększy dzięki temu swoją wartość.

KOV ropy naftowej i gazu poszukuje dziś nie tylko na Ukrainie, lecz także w Brunei i Syrii.