Grecy podliczyli straty jakie ich kraj poniósł wskutek niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej - donosi na stronach internetowych tygodnik „Der Spiegel”. Dokument powstał w greckim ministerstwie finansów. Nie wiadomo jednak czy władze w Atenach zdecydują się na jego publikację.

Prace nad raportem trwały kilka miesięcy i były utrzymywane w ścisłej tajemnicy. W tym czasie specjaliści przeanalizowali setki tomów archiwalnych akt, z których wyliczyli ile Niemcy winne są Grecji za szkody wyrządzone w czasie wojny. Greckie media, które jako pierwsze poinformowały o sprawie, nie podają jaka to kwota. Z wcześniejszych szacunków wynika jednak, że może chodzić o blisko 160 mld euro.

"Der Spiegel” podkreśla, że wypłacanie Grekom takich pieniędzy rozwiązałoby gospodarcze problemy tego kraju. Dla rządu w Berlinie sprawa odszkodowań dla Grecji jest jednak zamknięta. Zresztą sam grecki rząd podchodzi do raportu z rezerwą, zdając sobie sprawę, że może zaszkodzić relacjom z Niemcami, które dźwigają największy ciężar pakietu ratunkowego dla Grecji. Decyzja o ewentualnej publikacji dokumentu należy do najwyższych władz - powiedział anonimowy przedstawiciel greckiego rządu cytowany przez tygodnik „Der Spiegel”