Eksperci Europejskiego Banku Centralnego, Komisji Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego ocenili, że greckie władze wypełniają swoje zobowiązania i mogą otrzymać kolejną transzę pożyczki.

Chodzi o prawie 3 miliardy euro z funduszu ratunkowego dla państw z problemami finansowymi. Ostateczna zgoda na wypłatę obiecanych pieniędzy ma zapaść w przyszłym miesiącu. Każda transza pożyczki dla krajów z problemami finansowymi, w tym także dla pogrążonej w kryzysie zadłużeniowym Grecji, wymaga wcześniejszej akceptacji międzynarodowych kredytodawców. Sprawdzają oni, czy reformy finansów publicznych i wprowadzane oszczędności są realizowane zgodnie z obietnicami. Trojka uznała, że władze w Atenach zasłużyły na kolejną pożyczkę.

W oświadczeniu napisano, że prognozy gospodarcze dla Grecji nie zmienią się zasadniczo w porównaniu z ostatnią oceną sprzed kilku miesięcy i spełni ona prawdopodobnie już niedługo wyznaczone cele, pod warunkiem, że utrzyma tempo reform i będzie skutecznie redukować nadmierny dług publiczny.