W połowie kwietnia w kilku sklepach sieci Biedronka mają ruszyć testy aplikacji mobilnej, dzięki której będzie można płacić za zakupy telefonem. Testy potrwają dwa tygodnie. Jeżeli przebiegną pomyślnie, prawdopodobnie już na początku maja we wszystkich dyskontach Biedronki będzie można płacić za pomocą aplikacji.

Identyfikacja klienta odbywać się będzie poprzez podanie kasjerowi cyfrowego kodu wygenerowanego przez aplikację. Transakcja potwierdzana będzie PIN-em. Aby skorzystać z tego rozwiązania, telefon użytkownika będzie musiał być podłączony do internetu. W tym celu Biedronka uruchomi we wszystkich swoich placówkach internet bezprzewodowy WiFi.

Aplikację płatniczą będzie można ściągnąć na telefony działające na większości popularnych systemów operacyjnych, m.in. Android i iOS. Aby z niej skorzystać, trzeba będzie założyć rachunek bankowy w BZ WBK i podpisać odpowiednią umowę. Być może we współpracę z Biedronką zaangażują się inne banki. Nieoficjalnie mówi się, że zainteresowany tym jest Alior.

BZ WBK specjalnie dla klientów Biedronki przygotował ofertę nowego rachunku rozliczeniowego o nazwie Konto godne polecenia. Jego otwarcie i prowadzenie, a także wydanie karty płatniczej oraz jej używanie są bezpłatne. Instytucja ma nadzieję, że do końca tego roku na założenie nowego konta zdecyduje się 300 tys. klientów, których do tej pory nic nie łączy z BZ WBK lub Kredyt Bankiem.

Płatności mobilne to obecnie gorący temat w bankowości. Wiele firm stara się wejść w ten segment z własnym pomysłem. Trwa walka o to, który z nich stanie się powszechnym standardem i jako pierwszy zdobędzie odpowiednią masę klientów, pozwalającą utrzymać się na rynku. Pomysł Biedronki ma na to szansę ze względu na skalę działalności tej sieci handlowej, która odpowiada za ok. 25 proc. sprzedaży detalicznej. Jej największym konkurentem może być aplikacja uruchomiona w ubiegłym miesiącu przez PKO BP. Bank ten dysponuje bazą ponad 6 mln swoich klientów.

W grze jest jeszcze kilka innych instytucji, m.in. mBank i Getin Noble, które oferują karty zbliżeniowe, zintegrowane z kartą SIM smartfona. Jeszcze przed wakacjami wystartować ma system firmy Masspay, w którym transakcje odbywać się będą w wyniku inicjowania połączeń tekstowych i głosowych. Od dłuższego czasu funkcjonuje także aplikacja Sky Cash, dzięki której w kilkudziesięciu miastach można płacić za parkingi i przejazdy komunikacją miejską.