Dzisiejsza obniżka stóp procentowych powinna być traktowana jako zakończenie cyklu obniżek, a nastawienie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) można określić jako "wait and see", poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący RPP Marek Belka

"Chcieliśmy, aby to obniżenie stóp nastąpiło w sposób skondensowany w czasie" - powiedział Belka podczas konferencji prasowej.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła dziś stopy procentowe mocniej, niż oczekiwano - o 50 pb wobec spodziewanych 25 pb. W komunikacie po swoim posiedzeniu Rada napisała, że "marcowa decyzja stanowi dopełnienie rozpoczętego w listopadzie 2012 r. cyklu łagodzenia polityki pieniężnej".

Belka podkreślił, że dzisiejsza decyzja pozwala "pewną rundę obniżek zakończyć".

"Dzisiaj jest wyraźne zaznaczenie, że cykl został dopełniony, czyli proszę traktować to jako kropeczkę postawioną po pewnej serii obniżek" - powiedział szef NBP.

Poproszony o określenie obecnego nastawienia RPP w polityce pieniężnej, Belka powiedział: "Wolimy określić to jako nastawienie 'wait and see', z tym, że proponowałbym traktować to dosłownie".

Przewodniczący RPP podkreślił też, że Rada nie zamyka sobie możliwości zmiany nastawienie i powrotu do obniżek stóp procentowych.

"Nie zamykamy sobie definitywnie takiej furtki, ale wydaje się, o ile mogę oceniać nastroje w Radzie, iż do takiego posunięcia trzeba by sytuacji, w której sytuacja gospodarcza odbiega od projekcji, czyli gdyby dane dotyczące inflacji lub PKB w sposób istotny odbiegały od tego, co mamy w projekcji" - powiedział Belka.

Prezes NBP zapowiedział też, że nowa projekcja inflacyjna zostanie opublikowana w poniedziałek. Rada zapoznała się z nią na zakończonym dziś posiedzeniu.

"Zgodnie z marcową projekcją z modelu NECMOD - przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP - inflacja znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 1,3-1,9% w 2013 r. (wobec 1,8-3,1% w projekcji listopadowej), 0,8-2,4% w 2014 r. (wobec 0,7-2,4%) oraz 0,7-2,4% w 2015 r." - czytamy w komunikacie po posiedzeniu RPP.

"Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według tej projekcji znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 0,6-2,0% w 2013 r. (wobec 0,5-2,5% w projekcji listopadowej), 1,4-3,7% w 2014 r. (wobec 1,1-3,5%) oraz 1,9-4,4% w 2015 r." - napisano także w materiale.

Od 7 marca stopa referencyjna będzie wynosić 3,25%, stopa lombardowa - 4,75%, stopa depozytowa - 1,75%, a stopa redyskonta weksli - 3,50%, podano w komunikacie.

Sześciu z dziewięciu ekonomistów uwzględnionych z zestawieniu ISBnews spodziewało się obniżki o 25 pb w marcu. Pięciu z ankietowanych analityków sądziło, że nie należy później spodziewać się dalszego luzowania polityki pieniężnej.