– Nigdy nie komentujemy pogłosek ani spekulacji – odpowiedział na pytania DGP Erik Durhan, rzecznik Nordei w Szwecji.

Jak wynika z naszych informacji, bankierzy wysłali już zaproszenia do transakcji potencjalnie zainteresowanym podmiotom. Na liście miały się znaleźć m.in. Bank Pekao, BNP Paribas oraz PKO BP. Ten ostatni do pomocy w przeprowadzaniu transakcji wynajął już nawet brytyjski bank Barclays.

– Regularnie pojawiają się różne spekulacje odnośnie potencjalnego celu przejęcia przez PKO. Nie komentujemy tych doniesień – stwierdziła Elżbieta Anders, rzeczniczka PKO BP.

W ubiegłym tygodniu Zbigniew Jagiełło, prezes największego polskiego banku, mówił o zainteresowaniu kupnem Banku Millennium, choć jego właściciel – portugalski BCP – nie informował o sprzedaży polskiej spółki.

Pozycja rynkowa i wyniki Nordea Bank Polska

Pozycja rynkowa i wyniki Nordea Bank Polska

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

– Jeśli zajdzie konieczność, by poinformować publicznie o zamiarze akwizycji konkretnej instytucji finansowej, wówczas to zrobimy. Obowiązkiem zarządu banku jest analiza otoczenia biznesowego oraz wykorzystanie nadarzających się okazji, które mogą przyspieszyć wzrost – dodała Anders.

– Kupno Nordei przez PKO BP generalnie miałoby sens, choć byłaby to nie tak spektakularna transakcja jak w przypadku Millennium, bo nie chodziłoby o bank z pierwszej dziesiątki naszego sektora – skomentował Dariusz Górski, analityk DM BZ WBK.

Aktywa Nordea Bank Polska wynosiły w końcu ub.r. 33,3 mld zł w porównaniu z 52,7 mld zł Banku Millennium.

Nordea jeszcze niedawno szybko się rozwijała. Udział tego banku w rynku kredytów, który w 2000 r. nie przekraczał 0,2 proc., a w 2003 r. – po przejęciu LG Petro Banku – wynosił niespełna 1,5 proc., w 2011 r. sięgał 3,1 proc. To w głównej mierze efekt nacisku na sprzedaż kredytów hipotecznych denominowanych we frankach szwajcarskich – Nordea była jednym z ostatnich banków, który wycofał je z oferty.

Pod koniec 2011 r. szwedzki właściciel zdecydował jednak o zmianie strategii swojej polskiej filii. Zrezygnował z ekspansji kredytowej. Zamiast tego postawił na bankowość relacyjną. Liczbę placówek ograniczono o niemal jedną trzecią, do 139, co wiązało się ze zwolnieniem 14 proc. zatrudnionych (w końcu 2012 r. NoBP miał 2 tys. pracowników). Koszty restrukturyzacji były jednym z powodów spadku zysku z prawie 300 mln zł w 2011 r. do 151 mln zł w 2012 r.

Wartość księgowa Nordea Bank Polska to 2,3 mld zł. Nowy właściciel będzie jednak musiał zapewne wziąć na siebie ciężar zapewnienia NoBP refinansowania kredytów w walutach obcych. 1,3 mld zł to wartość finansowania w formie pożyczek podporządkowanych udzielonych przez grupę Nordea, a ogólna kwota pożyczek w walutach obcych z innych banków sięgała w końcu minionego roku 15,5 mld zł.

Zdaniem przedstawicieli sektora po niedawnej fuzji Banku Zachodniego WBK z Kredyt Bankiem proces połączeń i przejęć wśród polskich banków przyśpieszy. – Ciągle przychodzą nowe oferty sprzedaży całych banków czy poszczególnych portfeli – powiedział nam prezes jednego z banków.