W I kw. wartość fuzji i przejęć była o połowę niższa niż rok wcześniej. W I kw. bankierzy inwestycyjni i prawnicy pracujący przy fuzjach i przejęciach obsłużyli 27 transakcji o łącznej wartości 701 mln euro – wynika z danych serwisu branżowego Mergermarket.com.
Pod względem liczby to wynik podobny do ubiegłorocznego, kiedy odbyło się 26 transakcji, ale ich wartość była dużo wyższa – wyniosła 1,5 mld euro. Mimo to zdaniem ekspertów sytuacja w I kw. i tak była lepsza, niż branża oczekiwała pod koniec 2012 r.
Doradcy walczą o kontrakty na polskim rynku fuzji i przejęć / DGP
– Aktywność była nieco wyższa, ale rynek nadal jest słaby – komentuje Jerzy Mączyński z warszawskiego biura Mergermarket.com. – Pierwszy kwartał był zdominowany przez transakcje wyjścia z polskiego rynku przez europejskie firmy, które koncentrują się na macierzystych lub innych rynkach.
Tak właśnie było w przypadku sprzedaży przez Kimberley Clark w Polsce PZ Cussons firmie Henkel czy wycofania się brytyjskiego funduszu Mecom z wydawcy prasy regionalnej Media Regionalne, przejętych przez Polskapresse.
Według Mergermarket.com największą pod względem wartości transakcją było przejęcie przez PGE i Energę Hydro zajmującej się pozyskiwaniem energii wiatrowej spółki DONG za 239 mln euro oraz Iberdrola za 202 mln euro. Przy tej pierwszej po stronie sprzedającego pracowało warszawskie biuro Rothschild oraz kancelaria Allen & Overy, przy drugiej – Credit Agricole i CMS Cameron McKenna. Kupującym w obu doradzały banki Morgan Stanley i BZ WBK, a także kancelaria Clifford Chance. Wśród znaczących transakcji wymienić można także przejęcie Zelmera przez Boscha o wartości 0,5 mld zł.
Zdania co do przyszłej koniunktury są podzielone. – Były oczekiwania, że będzie to rok poprawy, ale teraz liczymy, by przede wszystkim nie był on gorszy od poprzedniego – komentuje w rozmowie z DGP Marek Sawicki, partner kancelarii CMS Cameron McKenna.
– Pierwszy kwartał był niezły, ale nie wybitny. Będzie jeszcze trochę spowolnienia, odbicia spodziewałbym się pod koniec roku – mówi Lejb Fogelman, senior partner w firmie Greenberg Traurig, która doradzała m.in. przy IPO Alior Banku, ofercie BZ WBK i Kredyt Banku, a także kupnie Zelmera oraz BPH TFI. Według niego w I kw. dużą aktywnością wyróżniał się segment finansowy, głównie banki. – Duże spowolnienie aktywności zauważalne było wśród funduszy private equity. Może dlatego że wiele z nich redefiniuje strategie. Gdy się z tym uporają, rynek powinien w tym segmencie ponownie ożywić się w drugim półroczu – twierdzi Lejb Fogelman.
Marek Sawicki z CMS spodziewa się największej aktywności w sektorach sprzedaży detalicznej, farmaceutycznym, usług medycznych oraz energetyce ze źródeł odnawialnych.
– Na rynku sprzedaży detalicznej można spodziewać się dużej aktywności funduszy. Z kolei zakup Luxmedu przez brytyjską spółkę Bupa może nadać sporą dynamikę transakcjom w obszarze usług medycznych. Na rynku energetycznym ton nadawać będą raczej inwestorzy branżowi – mówi Marek Sawicki.