Polska otrzyma z Unii Europejskiej 10 procent więcej środków dla rolnictwa - twierdzi minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba.

Powiedział on w Trójce, że środki na rolnictwo wzrosną w porównaniu z poprzednim budżetem Unii o mniej więcej dwa miliardy euro. Minister powiedział, że dzięki możliwości przesuwania pieniędzy wysokość dopłat dla rolników zostanie utrzymana na obecnym poziomie, a nawet zbliży się do średniej europejskiej, wynoszącej około 250 euro na hektar. Zdaniem ministra Kalemby, Polska znajdzie się na piątym miejscu w Unii Europejskiej pod względem wysokości dopłat. Korzysta z nich ponad milion 300 tysięcy gospodarstw rolnych.

Minister Kalemba powiedział, że na wieś trafi też część pieniędzy z unijnego funduszu spójności. Zostaną one przeznaczone między innymi na budowę dróg i szerokopasmowy Internet. Minister rolnictwa dodał, że samorządy będą w stanie zaoszczędzić dużo pieniędzy dzięki wprowadzeniu tak zwanego kwalifikowanego VAT-u.
Mówiąc o ustawie o uboju rytualnym, minister rolnictwa przypomniał, że jest on dopuszczalny w przeszło 20 krajach Unii Europejskiej. Dodał, że sprawa będzie dalej omawiana przez rząd. Chce on wprowadzić rozwiązania prawne zmniejszające cierpienia zwierząt. Kalemba powiedział, że biorąc pod uwagę potrzeby różnych grup wyznaniowych, jest za utrzymaniem w Polsce uboju rytualnego. Dodał jednak, że ostateczną decyzję podejmie parlament.


Nawiązując do sprawy koniny, która znalazła się w sklepach niektórych państw zachodnich, minister rolnictwa powiedział, że nic nie wskazuje na to, aby Polska była zamieszana w ten skandal. W Brukseli odbędzie się dziś nadzwyczajne spotkanie w tej sprawie. Weźmie w nim udział wiceminister rolnictwa Krystyna Gurbiel.