Rząd powinien przedstawić koncepcję wejścia Polski do strefy euro - uważa Leszek Miller.

Przewodniczący SLD uczestniczył w zorganizowanej w Sejmie konferencji „Kalendarz przystąpienia Polski do strefy euro”. Jego zdaniem działania rządu w tym zakresie są paraliżowane przez sondaże, które wskazują na coraz mniejsze poparcie dla unijnej waluty.

Leszek Miller przekonywał, że rząd „nie ma jasności co do żadnej daty , nie ma jasności co do spełnienia kryteriów, by Polska mogła pretendować do strefy euro. Jest strach przed reakcją opinii publicznej, która nie jest pozytywnie nastawiona w swojej większości do tego procesu”.

Uczestnicy debaty, członkowie Sojuszu i jego sympatycy wskazywali - poza uwarunkowaniami politycznymi - na niskie społeczne poparcie dla przyjęcia unijnej waluty. Zdaniem Józefa Oleksego, tym bardziej rząd powinien zapoczątkować taką dyskusję.

Były premier przekonywał, że za cztery, pięć lat sytuacja się nie zmieni, bo obawy i lęki oraz niezrozumienie społeczne będą podsycane przez polityków. Dlatego - zdaniem Oleksego już dziś należy taką dyskusję zapoczątkować, by przekonać ludzi do korzyści, które wystąpią po wstąpieniu Polski do strefy euro.

Konferencję „Kalendarz przystąpienia Polski do strefy euro” zorganizowała Fundacja Studiów Europejskich - Instytut Europejski.