Polska jest nieprzygotowana do wprowadzenia euro - twierdzi Jerzy Hausner. Zdaniem profesora debata na temat wspólnej waluty musi być dyskusją o stanie gospodarki, a nie o terminie jej przyjęcia.

Według ekonomisty z Rady Polityki Pieniężnej, który gościł w radiowej Trójce, wszelkie spekulacje na temat daty są nieodpowiedzialne. Jerzy Hausner dodał, że ma wrażenie, iż ci, którzy w sposób nieprzemyślany "żonglują datą wejścia do strefy euro", zaniechali rozmowy z ludźmi na temat pozycji Polski w Unii Europejskiej.

Dyskusja o naszym członkostwie we Wspólnocie sprowadzała się do tego, ile pieniędzy z niej dostaniemy - dodał ekonomista.

Jerzy Hausner mówi, ze Polska powinna się zastanowić nad strategią w nowych warunkach w Unii Europejskiej. Chodzi o kształtujący się podział na kraje bardziej i mniej rozwinięte. Zdaniem ekonomisty, wejście do strefy euro będzie w interesie Polski tylko wówczas, gdy rząd przeprowadzi reformy strukturalne, czyniące naszą gospodarkę bardziej konkurencyjną. "W innym wypadku byłbym przeciwny przyjmowaniu wspólnej europejskiej waluty" - przyznał profesor Hausner.
Zdaniem ekonomisty, kilka lat temu byliśmy lepiej przygotowani na wejście do strefy euro, niż teraz.