Polskie Jadło do likwidacji. Jak poinformował zarząd spółki 25 stycznia 2013 r. otrzymał od Sądu Rejonowego dla Krakowa - Śródmieścia informację o ogłoszeniu upadłości spółki obejmującej likwidację majątku.

Sąd wyznaczył jednocześnie syndyka masy upadłości w osobie Dariusza Sitka oraz sędziego - komisarza w osobie Elżbiety Brzozowskiej. Postanowienie nie jest prawomocne - podała spółka w komunikacie.

W najbliższą środę (30 stycznia) odbędzie się WZA Polskiego Jadła.

Kurs leci na łeb

Po publikacji raportu bieżącego kurs akcji spółki spadł o prawie 37 proc. do 12 groszy.

Polskie Jadło to spółka, do której należą restauracje serwujące głównie dania tradycyjne: Polskie Jadło, Gościniec, Pierogarnie Kościuszko, W Starej Kuchni i Złote Prosię. Ich właścicielem jest Jan Kościuszko, który działalność w branży gastronomicznej rozpoczął jeszcze w 1995 r.

Założył restaurację Chłopskie Jadło, a kiedy interes się rozwinął, odsprzedał markę Sfinksowi i zaczął nowy biznes - Polskie Jadło.

Polskie Jadło udławiło się frankiem

Problemy firmy zaczęły się w 2008 roku, kiedy wzięła kredyt hipoteczny we frankach na zakup nieruchomości przy ul. Piastowskiej w Krakowie. W krótkim czasie szwajcarska waluta gwałtownie się umocniła, a wartość zadłużenia w przeliczeniu na złote wzrosła blisko o połowę.

Według banku zadłużenie sięgało 992 tys. franków. Polskie Jadło nie było w stanie spłacać terminowo rat i bank BNP Paribas wypowiedział spółce umowę kredytową.