Ruda żelaza drożeje najbardziej od dwóch lat ponieważ analitycy przewidują, że Chiny, największy nabywca surowca, zakupią za granicą w 2013 roku jego rekordowe ilości, bo przyspieszający wzrost gospodarczy podsyca popyt na stal – pisze agencja Bloomberg.

Według dziesięciu analityków ankietowanych przez Bloomberga eksport surowca do Chin wzrośnie o 6,9 proc. do 778 mln ton w roku 2012. Do czerwca cena za rudę żelaza podskoczy o 26 proc. do 170 dolarów za tonę – prognozuje Justin Smark z Westpac Banking Corp., który właściwie przewidział tegoroczny spadek i należy do autorów najbardziej trafnych prognoz w dziedzinie metali przemysłowych.

Jeszcze we wrześniu ceny rudy runęły do poziomu trzyletniego minimum, kiedy okazało się, że chińska gospodarka zwalnia siódmy kwartał z rzędu. Ale od tego czasu notowania surowca podskoczyły o 56 proc. na fali rosnącego przeświadczenia, że gospodarka Państwa Środka będzie przyspieszać przynajmniej przez najbliższe pół roku.

Ruda w chińskim porcie Tianjin, którego notowania są traktowane jako wzorzec dla innych rynków, była ostatnio wyceniana na 135,40 dolarów za tonę, co oznacza spadek o 2,2 proc. w skali roku. Średnia za czwarty kwartał wynosi 119,56 dolarów. Zdaniem analityków przeciętna za pierwszy kwartał 2013 roku wyniesie 119 dolarów i 122 dolary w okresie następnych trzech miesięcy.

Na Chiny przypada 47 proc. światowej produkcji stali, która w 2013 roku wzrośnie o kolejne 6 proc. – ocenia szwajcarski bank Credit Suisse. Od końca października zapasy rudy żelaza w Chinach skurczyły się o 19 proc. do 71,32 mln ton, czy do najniższego poziomu od dwóch lata To może przyspieszyć import gdyż stalownie odbudowują swoje rezerwy - twierdzi UBS, inny bank szwajcarski.