Fuzje i akwizycje na świecie wzrosły w tym kwartale do najwyższego poziomu od czterech lat, a wezbrana fala transakcji w USA daje podstawy do optymizmu i powrotu do ożywienia po najgorszym roku dla przejęć poczynając od kryzysu finansowego.

Firmy na całym świecie ogłosiły w ostatnich trzech miesiącach roku przejęcia na kwotę 691,9 mld dolarów, czyli największą od trzeciego kwartału 2008 roku – wynika z danych zgromadzonych przez agencję Bloomberg. Jeśli transakcje za cały 2012 rok skurczyły się o 10 proc. do 2,19 bilionów dolarów, co oznacza poziom z roku 2010, to umowy dotyczące branży telekomunikacyjnej wartości 86 mld dolarów – w tym planowane przejęcie udziałów amerykańskiego operatora Sprint Nextel Corp. przez japoński Softbank Corp. – zapewniły skok pod koniec roku.

Wzrost akwizycji może przenieść się na przyszły rok, gdyż amerykańscy i europejscy legislatorzy podejmują szereg bardziej zdecydowanych kroków, żeby umocnić odrodzenie globalnej gospodarki – twierdzi Gene Sykes, szef M&A (fuzji I akwizyji) w Goldman Sachs Group.

“Wśród korporacji dominuje postawa wyczekująca z powodu makroekonomicznej niepewności, jaką rodzi klif fiskalny w USA oraz kryzys zadłużeniowy strefy euro” – mówi Sykes z nowojorskiej firmy, która z tym roku była wiodącym doradcą przy transakcjach M&A – „Kiedy jednak te kryzysy znajdą swoje rozwiązania wówczas będziemy świadkami wzrostu tej aktywności dzięki dalszej konsolidacji w sferach surowców, przemysłu, technologii i usług finansowych”.

Największa transakcja M&A była warta 34 mld dolarów

Największym w tym roku przejęciem był zakup przez brytyjska firmę Glencore International międzynarodowego koncernu Xstrata za 34 mld dolarów, w wyniku czego powstała czwarta na świecie kompania górnicza.

Akwizycje w telekomunikacji przesądziły o odrodzeniu M&A w tym kwartale. Tokijski Softbank postanowił zapłacić około 20 mld dolarów za 70 proc. akcji amerykańskiego Sprinta, a T-Mobile USA, należące do Deutsche Telekom, przystało na fuzję z MetroPCS Communucations, szacowaną na 29 mld
Największym w tym kwartale przejęciem w Europie było październikowe porozumienie w sprawie zakupu brytyjsko-rosyjskiego joint venture TNK-BP przez rosyjski państwowy koncern naftowy Rosnieft za kwotę 54,8 mld dolarów. Jest to trzecia największa pod względem wartości akwizycja w przemyśle naftowym.

Przeciętna wartość tegorocznych transakcji wyniosła 149 mln dolarów i aż 95 proc. umów dotyczyła fuzji i przejęć poniżej 500 mln dolarów, a tylko 14 przekroczyło kwotę 10 mld dolarów. Spółki bardziej koncentrowały się na wyprzedaży niestrategicznych aktywów i mniejszych akwizycjach niż na przedsięwzięciach oznaczających gruntowną transformację firmy – twierdzi Mark Waham, jeden z szefów działu M&A na rynkach wschodzących w banku Barclays w Londynie.