Rekordowy udział zagranicznych fuzji i przejęć w zeszłorocznych transakcjach może cieszyć przedsiębiorców, ale równocześnie oznacza coraz większą ingerencję ze strony regulatorów i polityków.

Doradzający przy fuzjach bankierzy muszą poświęcać coraz więcej czasu na zdobycie opinii polityków w sprawie transakcji i oceny urzędów antymonopolowych. Dlatego – jak pisze agencja Bloomberg – wykorzystują oni spotkania na Światowym Forum Gospodarczym w Davos na dotarcie do polityków i najważniejszych regulatorów, w tym Joaquina Almunii z Europy, Jona Leibowitza z USA i Chen Deminga z Chin.

„Interwencje polityków i regulatorów przekreślają coraz więcej transakcji, toteż siłą rzeczy bankierzy muszą przeznaczać więcej czasu na te kontakty” – twierdzi Scott Matlock, szef międzynarodowych fuzji i przejęć, M&A, w amerykańskim banku Morgan Stanley uczestniczący w tym roku w spotkaniach w Davos.

Powołując się na zasady ochrony konkurencyjności na danych rynkach, regulatorzy w ostatnich miesiącach zablokowali propozycje kilku dużych transgranicznych fuzji.
Na przykład w tym miesiącu United Parcel Service, UPS, największy na świecie dostawca przesyłek, wycofał się z oferty przejęcia za 5,16 mld euro firmy TNT Express po tym, jak Unia Europejska sprzeciwiła się transakcji. W październiku kanclerz Niemiec Angela Merkel, zaniepokojona perspektywą utraty miejsc pracy i wpływów, uniemożliwiła planowaną fuzję European Aeronautic, Defence & Space, EADS, czyli europejskiego konglomeratu aerokosmicznego z brytyjską firmą BAE Systems, co miało prowadzić do powstania największego na świecie koncernu aerokosmicznego i obronnego.

W USA Departament Sprawiedliwości skrupulatnie bada propozycję przejęcia za 20,1 mld dolarów meksykańskiej Grupo Modelo przez belgijsko-brazylijski koncern Anheuser-Busch InBev, który jest największym na świecie producentem piwa. „To ważne, aby zrozumieć jak myślą politycy i regulatorzy” – mówi Henryk Naujoks, partner i szef europejskich usług finansowych konsultingowej firmy Bain & Co., który zapisał się na trzy spotkania z politykami w ciągu półtorej dnia w Davos – „Rządy i regulatorzy w coraz większym stopniu wpływają na strategie korporacji”.

Zwrot w stronę większego protekcjonizmu może po części być skutkiem wzrostu zagranicznych fuzji i przejęć – twierdzą bankierzy w Davos. Zagraniczne M&A stanowiły w zeszłym roku 50,3 proc. wszystkich transakcji, chociaż wartość globalnych fuzji i przejęć spadła o 7 proc. do 2,24 bln dolarów, czyli do najniższego poziomu od 2010 roku – wynika z ustaleń Bloomberga.