STYCZEŃ

5.01 - Prezydent Bronisław Komorowski skierował do Sejmu projekt ustawy o nasiennictwie. Projekt regulował m.in. rejestrację odmian oraz wytwarzanie, ocenę materiału siewnego odmian gatunków roślin uprawnych oraz obrót materiałem siewnym. Nie było w nim przepisów dotyczących GMO. W sierpniu 2011 r., prezydent zawetował ustawę o nasiennictwie uchwaloną przez Sejm w lipcu 2011 r.

13.01. - Sejm uchwalił ustawę o składce zdrowotnej rolników. Według tych przepisów rolnicy płacą za osobę 1 zł od hektara w gospodarstwach ponad 6 tzw. hektarów przeliczeniowych, w gospodarstwach do 6 ha składkę - tak jak dotychczas - płaci budżet państwa. Regulacja ta miała obowiązywać przez rok. Zmiana opłacania składek zdrowotnych przez rolników była spowodowana wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z października 2010 r. Trybunał uznał za niekonstytucyjne zapisy, według których budżet państwa opłaca składki za rolników bez względu na ich dochody.

LUTY

13.02 - Leszek Świętochowski został nowym prezesem Agencji Nieruchomości Rolnych

27.02 - Ujawniona została przez media tzw. afera solna. Według ustaleń CBŚ i poznańskiej prokuratury trzy firmy - dwie z województwa kujawsko-pomorskiego i jedna z woj. wielkopolskiego - mogły sprzedawać sól - będącą odpadem przy produkcji chlorku wapnia - jako spożywczą. Proceder ten mógł trwać kilka lat.

MARZEC

15.03 - Kilkaset osób uczestniczyło w Warszawie w "Marszu w obronie pszczół". Protestowano przeciw m.in. zbyt powszechnemu używaniu pestycydów w rolnictwie i uprawie roślin GMO.

KWIECIEŃ

25.04 - Rada Ministrów przyjęła strategię zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa na lata 2012-2020. Jej celem jest poprawa jakości życia na obszarach wiejskich.

25.04 - Sejm przyjął uchwałę wspierającą rząd w negocjacjach z Komisją Europejską w sprawie wyrównania dopłat bezpośrednich dla wszystkich rolników w krajach UE.