STYCZEŃ
5.01 - Prezydent Bronisław Komorowski skierował do Sejmu projekt ustawy o nasiennictwie. Projekt regulował m.in. rejestrację odmian oraz wytwarzanie, ocenę materiału siewnego odmian gatunków roślin uprawnych oraz obrót materiałem siewnym. Nie było w nim przepisów dotyczących GMO. W sierpniu 2011 r., prezydent zawetował ustawę o nasiennictwie uchwaloną przez Sejm w lipcu 2011 r.
13.01. - Sejm uchwalił ustawę o składce zdrowotnej rolników. Według tych przepisów rolnicy płacą za osobę 1 zł od hektara w gospodarstwach ponad 6 tzw. hektarów przeliczeniowych, w gospodarstwach do 6 ha składkę - tak jak dotychczas - płaci budżet państwa. Regulacja ta miała obowiązywać przez rok. Zmiana opłacania składek zdrowotnych przez rolników była spowodowana wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z października 2010 r. Trybunał uznał za niekonstytucyjne zapisy, według których budżet państwa opłaca składki za rolników bez względu na ich dochody.
LUTY
13.02 - Leszek Świętochowski został nowym prezesem Agencji Nieruchomości Rolnych
27.02 - Ujawniona została przez media tzw. afera solna. Według ustaleń CBŚ i poznańskiej prokuratury trzy firmy - dwie z województwa kujawsko-pomorskiego i jedna z woj. wielkopolskiego - mogły sprzedawać sól - będącą odpadem przy produkcji chlorku wapnia - jako spożywczą. Proceder ten mógł trwać kilka lat.
MARZEC
15.03 - Kilkaset osób uczestniczyło w Warszawie w "Marszu w obronie pszczół". Protestowano przeciw m.in. zbyt powszechnemu używaniu pestycydów w rolnictwie i uprawie roślin GMO.
KWIECIEŃ
25.04 - Rada Ministrów przyjęła strategię zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa na lata 2012-2020. Jej celem jest poprawa jakości życia na obszarach wiejskich.
25.04 - Sejm przyjął uchwałę wspierającą rząd w negocjacjach z Komisją Europejską w sprawie wyrównania dopłat bezpośrednich dla wszystkich rolników w krajach UE.
MAJ
02.05 - Agencja Nieruchomości Rolnych rozpoczęła organizowanie przetargów ograniczonych na zakup państwowych gruntów dla rolników. Działki te mają powiększyć gospodarstwa rolne. Ziemię można kupić na raty oprocentowane 2 proc. w skali roku. Umożliwiła to znowelizowana ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, która weszła w życie w grudniu 2011 r. Jej najbardziej kontrowersyjny zapis stanowi, że obecni dzierżawcy muszą zwrócić Agencji 30 proc. ziemi, którą użytkują. W zamyśle rządu taki przepis pozwoli na pozyskanie dodatkowych gruntów, dzięki którym rolnicy będą mogli powiększyć swoje gospodarstwa.
LIPIEC
03.07 - Ministrowie rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii i Rumunii, którzy spotkali się w Jasionce k. Rzeszowa oświadczyli, że propozycja reformy Wspólnej Polityki Rolnej UE jest za mało ambitna i nie w pełni odpowiada współczesnym wyzwaniom. Według ówczesnego ministra rolnictwa Marka Sawickiego najważniejszym wyzwaniem dla rolnictwa jest zapewnienie wszystkim ludziom zdrowej żywności. Minister zaznaczył, że w 2030 r. produkcję żywności trzeba będzie zwiększyć o ok. 50 proc., natomiast w 2050 r. o ponad 70 proc.
13.07 - Sejm uchwalił nowelizację ustawy o paszach. Przedłuża ona możliwość wykorzystywania pasz genetycznie modyfikowanych do żywienia zwierząt do 1 stycznia 2017 roku. Z powodu tej ustawy protestowali ekolodzy.
18.07 - Dania podczas posiedzenie unijnej rady ministrów rolnictwa przedstawiła sprawozdanie prac nad reformą WPR. Ówczesny minister rolnictwa Marek Sawicki ocenił raport jako "niepełny i niekompletny". Zarzucił, że "nie odzwierciedla do końca dyskusji na temat konieczności wyrównania poziomu płatności bezpośrednich" dla rolników.
20.07 - Prezes Elewarru Bronisław Tomaszewski poinformował o odwołaniu Andrzeja Śmietanki z funkcji dyrektora generalnego spółki. O spółce zrobiło się głośno, gdy gazeta "Puls Biznesu" ujawniła rozmowę szefa kółek rolniczych Władysława Serafina z byłym prezesem Agencji Rynku Rolnego Władysławem Łukasikiem (tzw. taśmy PSL). Łukasik mówił w tej rozmowie, że dyrektor generalny Elewarru Andrzej Śmietanko traktuje Elewarr "jako swoją spółkę"; według Łukasika Śmietanko zamienił stanowisko prezesa tej spółki na funkcję dyrektora generalnego, żeby nie obowiązywały go zapisy tzw. ustawy kominowej ograniczającej zarobki we władzach spółek państwowych.
26.07 - Prezydent Bronisław Komorowski odwołał Marka Sawickiego (PSL) z funkcji ministra rolnictwa. Sawicki złożył dymisję w związku z tzw. taśmami PSL, na których szef kółek rolniczych Władysław Serafin rozmawiał z b. prezesem Agencji Rynku Rolnego Władysławem Łukasikiem na temat możliwych nieprawidłowości w instytucjach związanych z resortem rolnictwa.
31.07 - Prezydent powołał Stanisława Kalembę (PSL) na stanowisko ministra rolnictwa.
SIERPIEŃ
28.08 - Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o paszach. Odkłada ona do 1 stycznia 2017 r. wejście w życie zakazu wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych.
WRZESIEŃ
20.9. - Premier Donald Tusk na wniosek ministra rolnictwa Stanisława Kalemby odwołał prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Tomasza Kołodzieja. Nie podano przyczyny dymisji.
PAŹDZIERNIK
23.10 - Unijni ministrowie rolnictwa określili kwoty połowowe na 2013 r. dla Morza Bałtyckiego. Polscy rybacy będą mogli złowić w Bałtyku mniej łososia i dorsza, a więcej śledzia i szprota.
LISTOPAD
9.11 - Sejm uchwalił ustawę o nasiennictwie, której projekt przygotował prezydent. Umożliwia ona obrót materiałem siewnym, w tym nasionami wpisanymi do europejskiego rejestru m.in. nasionami GMO. Za brak takich przepisów groziły Polsce unijne kary. Nowe przepisy umożliwiają wydanie przez Radę Ministrów rozporządzenia zakazującego uprawy GMO. Taki dokument może być wydany przez rząd bez konsultacji z UE, a jedynym warunkiem będzie powiadomienie Unii o tym przez ministra rolnictwa. W opinii resortu rolnictwa, jest to jeden z najprostszych sposobów, który pozwoli zakazać w naszym kraju uprawiania roślin genetycznie modyfikowanych. Ponadto nowe regulacje umożliwią kontrolowanie upraw na polach.
15.11 - Komisarz UE ds. rolnictwa Dacian Ciolos skrytykował nową propozycję budżetu UE, bo zakłada ona 25 mld euro cięć we Wspólnej Polityce Rolnej. Gdyby taki budżet WPR został zatwierdzony, to Polska straci kilka miliardów euro, w tym 1,2 mld w dopłatach bezpośrednich.
29.11. - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ubój rytualny narusza ustawę o ochronie zwierząt i konstytucję. Chodzi o przepis rozporządzenia, który pozwala na rytualny ubój zwierząt przez wykrwawienie, bez wcześniejszego ogłuszenia. TK orzekł, że rozporządzenie straci moc z końcem 2012 r.