Europejski Bank Centralny postanowił ułatwić bankom Grecji dostęp do funduszy, przyjmując w zamian za gotówkę obligacje tego kraju po raz pierwszy od lipca – podaje agencja Bloomberg.

Bank z siedzibą we Frankfurcie oświadczył dzisiaj, że ponownie będzie przyjmował instrumenty dłużne emitowane lub gwarantowane przez grecki rząd w charakterze zastawu. Decyzja jest podyktowana „szeroką gamą posunięć już podjętych przez grecki rząd w dziedzinach fiskalnej konsolidacji, reform strukturalnych, prywatyzacji i stabilizacji sektora finansowego” – czytamy w komunikacie EBC.

Od czasu wygaśnięcia 25 lipca tymczasowych gwarancji, greckie banki były uzależnione od znacznie droższych nadzwyczajnych funduszy ze swego banku centralnego. Podjęta w zeszłym tygodniu przez europejskich oficjeli decyzja wypłaty dla Grecji 49,1 mld euro z puli pożyczki ratunkowej Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego zwiększyła optymizm, że zadłużony kraj będzie w stanie realizować reformy gospodarcze oraz utrzymać się w strefie euro.

Agencja Standard & Poor’s podniosła wczoraj rating kredytowy Grecji do poziomu B-, najwyższego od czerwca 2011 roku, gdyż akcja skupu obligacji pozwoliła na obniżenie ciężaru zadłużenia. Grecki minister Yannis Stournaras powiedział dzisiaj, że podniesienie ratingu jest “wielkim sukcesem” jego kraju.

Reklama

The EBC zapowiadał możliwość powrotu do bardziej normalnego finansowania dla greckich baków pod warunkiem pozytywnych ocen międzynarodowych donorów.
Greckie obligacje awansowały w tym roku o 85 proc, co stanowi najlepszy wynik wśród 26 rynków monitorowanych przez indeksy Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Analityków Finansowych, EFFAS. Premie za 10-letnie obligacje wynoszą 12,8 proc., czyli jedną trzecią tegorocznego maksimum, a spready w stosunku do niemieckich bundów spadły do około 11 proc., czyli najniżej od kwietnia 2011 roku.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, OECD, prognozuje, ze w tym roku gospodarka Grecji skurczy się o 6,3 proc., w 2013 roku – o 4,5 proc. o w roku 2014 o 1,4 proc.