Odbicie na rynku z elektroniką użytkową zachęciło sieci do inwestycji. Firmy z pierwszej dziesiątki otworzą w przyszłym roku 250 sklepów

Chcą w ten sposób jak najbardziej umocnić swoją pozycję na rynku. Szczególnie że w 2013 r. analitycy spodziewają się kontynuowania wzrostu w tej branży. W tym roku – według najnowszych prognoz PMR – rynek AGD/RTV wzrośnie o ponad 5 proc. Największe sieci zamierzają w związku z tym uruchomić w 2013 r. o 50 placówek więcej niż w 2012 r. Tym samym w ich ręku znajdzie się ponad 1,7 tys. placówek. Na całym rynku działa ich nieco ponad 5,2 tys.

Największe plany rozwoju ma spółka Neonet, właściciel tradycyjnych sklepów pod tą nazwą i internetowego Neo24.pl. Obroty tego ostatniego rosły dotychczas o 20–30 proc. rocznie. W 2011 r. wyniosły 242 mln zł. Takie tempo ma być utrzymane. Sposobem na to ma być rozszerzenie asortymentu sklepu z obecnych 40 tys. do ponad 100 tys. produktów. Powiększona zostanie także liczba sklepów tradycyjnych o minimum 20 proc. Obecnie liczy ona ponad 400 placówek.

– W 2011 r. otworzyliśmy 50 sklepów – wyjaśnia Maciej Idzikowski, wiceprezes zarządu Neonet. Jak mówi, wzrost liczby sklepów to odpowiedź na oczekiwania klientów, którzy chcą mieć w mniejszych miastach dostęp do sprzętu na równym stopniu co mieszkańcy większych aglomeracji. Prawda jest jednak taka, że swój rozwój przyspieszają też inni gracze. Do tego, podobnie jak Neonet, na celowniku mają mniejsze miasta Polski. Są wśród nich Avans, Media Expert i Mix Electronics.

Pierwsza od października należy do braci Arkadiusza i Sławomira Tomalów, którzy posiadają też 81 sklepów z liczącej 290 placówek Media Expert, a teraz starają się uzyskać zgodę na przejęcie 41 sklepów Partner AGD RTV prowadzonych przez spółkę HAVO. Jeżeli do tego dojdzie, znajdą się w czołówce sieci rozwijających się w mniejszych miejscowościach.

Co więcej, będą tę pozycję umacniać, bo chcą otwierać nowe placówki pod swoimi markami. Zwłaszcza pod logo Avans, pod którym w tym roku powstało tylko sześć nowych sklepów. W przyszłym ma ich być około 30–50. Media Ekspert ma natomiast przyrosnąć o 50–60 nowych placówek.

W kierunku mniejszych miast spogląda też licząca 63 markety sieć Media Saturn Holding Polska. Na razie jednak stawia na lokalizacje powyżej 100 tys. mieszkańców. W przyszłym roku chce uruchomić cztery sklepy, czyli dwa razy tyle, co w tym. To jednak za mało, by zbliżyć się do największych pod tym względem graczy. Dlatego sieć stawia też na interent. W 2013 r. chce realizować tą drogą 5 proc. obrotów, a w 2015 r. już 10 proc., co ma jej dać pozycję lidera w tym kanale. W 2011 r. obroty sieci wyniosły 3,7 mld zł.