Sąd Najwyższy Hiszpanii zakwestionował przyznanie kanałów naziemnej telewizji cyfrowej, DTT, dla ogólnonarodowych operatorów TV, anulując decyzję rządu z 2010 roku w sprawie przyznania całego multipleksu (o pojemności do 4 kanałów) dla każdego z sześciu narodowych nadawców.

Chodzi tu o stacje Antena 3, Tele 5, Cuatro, La Sexta, Net TV i Veo 7 – relacjonuje portal advanced-television.com.

Decyzja sądu stwierdza, że rząd nie przestrzegał ustawodawstwa w sprawach telewizji przydzielając dodatkowe licencje na DTT bez przetargu publicznego i w ten sposób utrudnił wejście „nowym graczom’ na rynek telewizyjny. Wyrok sądu toruje drogę do ewentualnego podważenia całej procedury alokacji licencji w naziemnej telewizji cyfrowej.

Sprawę do hiszpańskiego Sądu Najwyższego wniosła spółka Infraestructuras and Gestion 2002, która próbowała kilka razy zdobyć licencje DTT zarówno w paśmie ogólnokrajowym, jak na skalę regionalną. Firma pozwała do sądu rząd Katalonii w związku z przydziałem licencji na regionalną DTT i sprawę wygrała, gdyż rząd anulował alokację 37. spośród ogólnej liczby 96 licencji DTT przyznanych lokalnym stacjom telewizji publicznej.