Zainteresowanie tabletami wzrosło w Polsce w przeciągu ostatniego roku dziesięciokrotnie. Pojawienie się nowych marek, a co za tym idzie silna konkurencja na rynku poskutkowała znacznym obniżeniem cen tych urządzeń i tablet przestał być urządzeniem "z górnej półki".

"Rozpiętość cenowa jest ogromna: najdroższy to wydatek prawie 15 tys. złotych, jednak podstawowa ekonomiczna wersja tabletu kosztuje w Nokaut.pl 149 złotych - jest nim LARK FreeMe 70.0" – informuje Fabian Adaszewski, PR Manager Nokaut.pl.

Warto jednak przyjrzeć się cenom poszczególnych urządzeń, tak aby wybrać najtańszą ofertę. Pod względem dostępnych w sprzedaży urządzeń możemy podzielić je na te z systemem iOS firmy Apple oraz systemem Android, czyli resztę.

Ceny tabletów są mocno zróżnicowane, ale warto skorzystać z ofert sklepów internetowych. Dla spóźnialskich zostają sklepy stacjonarne, ale tam musimy się liczyć z ceną od kilku do kilkunastu procent wyższą. Trudno tez ocenić, który tablet jest lepszy, a który gorszy i pod jakim względem, gdyż wszystko zależy od potrzeb oraz zasobności portfela klienta. Spróbujmy przedstawić w takim razie te z nich, które są najbardziej poszukiwane na rynku.

Do 1 tys. złotych

Nie da się ukryć, że tablety są jednym z najbardziej pożądanych prezentów tego roku. Jednak nie każdego stać, aby kupować urządzenia z górnej półki za kilka tysięcy złotych. Na szczęście w sklepach jest coraz więcej urządzeń dobrej jakości, w różnych przedziałach cenowych, tak aby zadowolić i gusta, i portfele potencjalnych posiadaczy.

Najczęściej wyszukiwane w Nokaut.pl tablety do 1 tys.

1. MODECOM FREETAB 9701 - od 699 zł
2. SAMSUNG Galaxy Tab 2 7"- od 856 zł
3. MANTA MID04 - od 194,18 zł

Jak widzimy, bez problemu tablet możemy kupić już za niecałe 200 złotych. Najtańsza w zestawieniu Manta MID 04 o przekątnej ekranu 7 cali i WiFi to nie szczyt nowoczesnej techniki, ale minimum, które można zaakceptować. Manta ma wbudowane 4 GB pamięci flash oraz 256 MB pamięci RAM oraz kamerę internetową. Wbudowaną pamięć można rozszerzyć, używając kart MicroSD.

O wiele więcej ciepłych słów można powiedzieć o również 7-calowym tablecie Samsunga. Wyposażony jest w mocny dwurdzeniowy procesor 1,0 GHz, który gwarantuje wysokie parametry pracy i pozwala maksymalnie wykorzystać możliwości aplikacji.

Modecom to pośredni produkt, mniej znany od Samsunga, co nie znaczy, że gorszy. Szybki i wydajny procesor 1GHz, WiFi, dwie kamery, akcelerometr, wbudowana pamięć 8GB powinny na początek wystarczyć.

Do 2 tys. złotych

Za równowartość nieco ponad 300 dolarów możemy już kupić całkiem dobry sprzęt, a co najważniejsze w tym przedziale pojawiają się już, tak bardzo upragnione przez wielu, tablety firmy Apple.

Najczęściej wyszukiwane w Nokaut.pl tablety w przedziale 1 tys. - 2 tys.

1. Tablet SAMSUNG Galaxy Tab 8.9 - od 1329 zł
2. SAMSUNG GALAXY Tab 2 10.1 - od 1345 zł
3. APPLE iPad 16 GB - od 1062 złZacznijmy jednak od Samsunga. W tym przedziale cenowym koreańska firma jest konkurentem sama dla siebie. Model 8.9 posiada ekran w rozdzielczości HD, a przeglądanie Internetu jest szybsze dzięki technologii HSPA.

Natomiast nieco większy Samsung Galaxy Tab 2 10.1 posiada już pamięć wewnętrzną 16 GB, czytnik kart pamięci, Wi-Fi ,Bluetooth, wbudowany modem 3G/4G. Nie ma jednak aparatu fotograficznego.

Wysokiej rozdzielczości ekran 9,7 cala z podświetleniem LED, wykonany w technologii IPS oraz niespotykana czułość to ważny atut iPada w tym segmencie cenowym, chociaż jest to starsza generacja urządzeń Apple.

Powyżej 2 tys. złotych

Cóż, jeśli zdecydowaliśmy się już wysupłać kilka "setek" więcej, możemy liczyć na tablet naprawdę dobrej jakości, z szybkim procesorem, niezłą grafiką i dużym ekranem. W tym przedziale cenowym pod względem popularności dominują Apple i Samsung ze swoim sztandarowymi, najnowszymi propozycjami.

Tablety powyżej 2 tys.

1. APPLE iPad 64GB - od 2588 zł
2. APPLE iPad 3 16GB 4G - 2245 zł
3. SAMSUNG Galaxy Note 10.1 N8000 - od 2149 zł

Powyższe zestawienie pokazuje jednak, że klientów znających jakość Apple interesują mniej nowoczesne rozwiązania, a bardziej pojemność tabletów.
Trzeba przyznać, że nie są to wcale najdroższe tablety na rynku. Poprzeczkę jak i cenę mocno podniosły tableto-laptopy. Jednym z bardziej ekskluzywnych, ale i przez to nieprzyzwoicie drogich tego typu maszyn jest ponad 11-calowy Samsung XE700 w cenie lekko ponad 7 tysięcy złotych.

Spośród powyższych zestawień tablety w cenie do 1000 zł skupiły uwagę aż 67 proc. użytkowników Nokaut.pl, w przedziale 1 tys. - 2 tys. - 28 proc., a najdroższe jedynie 5 proc.„Ta klasyfikacja może się jeszcze zmienić, ponieważ boom zakupowy dopiero się zaczyna, a przewidujemy, że tablety będą miały solidną pozycję na listach prezentów zakupowych” – zaznacza Adaszewski.

A co jeśli nie stać nas na zakup tabletu? No cóż, możemy się zdecydować na kredyt gotówkowy, choć o ten niełatwo. Z jednej wysokie oprocentowanie i marże w bankach, z drugiej zła sława "chwilówek" odstrasza od tego typu rozwiązań. Ciekawym , a jednocześnie oczywistym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty operatorów komórkowych. Ze względu na korzystanie z tabletu poza domem posiadanie internetu mobilnego staje się koniecznością. Umowy co prawda są zazwyczaj trzyletnie, ale ceny najdroższych urządzeń firm Apple czy Samsung dostępne są nawet od złotówki. Jeśli chcemy krótszą umowę , ceny nie sa już atrakcyjne.

Play podszedł do tej sprawy w jasny i czytelny sposób. Im wyższy abonament, tym lepszy tablet otrzymasz za zero złotych. I tak za abonament 50 złotych na 36 miesięcy, otrzymamy tablet ZTE Light. Za 70 złotych płacone przez trzy lata otrzymamy do wyboru dwa modele Samsunga Galaxy Tab: wersje 10.1 i Galaxy Tab 2 7.0. Dorzucając 20 złotych mamy nowszą generację 10.1 Aby myśleć o produktach Apple, miesięcznie trzeba zapłacić Play za Internet mobilny minimum 120 złotych. Wtedy możemy się cieszyć iPadem 2 16 GB. Również za 0 złotych.

T-Mobile iPada 2 16 GB jak i Samsunga Galaxy Tab 2 10.1 proponuje nam za 1zł na 3 lata, przy abonamencie 130 złotych. W Orange przy podobnym abonamencie za iPada 2 16 GB zapłacimy już 199 złotych. Identyczna cena obowiązuje przy wyborze Samsunga Galaxy Tab 2 10.1 .Oczywiście przy 36 miesiącach umowy.

Ze względu na cenową dostępność powiązaną z funkcjonalnością, tablet zaskarbił sobie względy szerokiego grona nowych użytkowników. Ich rozpiętość wiekową można porównać do rozpiętości cenowej samych urządzeń: już trzylatek będzie w stanie intuicyjnie obsługiwać tablet, nawigacja nie sprawi tym bardziej trudności osobom starszym, które nie zawsze mają ochotę korzystać z komputera.

Dlatego też popyt na tablety, mimo swego naturalnego wzrostu, notuje solidny boom w trakcie sezonów prezentowych: w okresie odbywających się co rok pierwszych komunii świętych, Świąt Wielkanocnych i zwłaszcza Bożego Narodzenia.