Do tego prezenty są jednym z najmilszych aspektów Świąt. Ogromną przyjemność sprawia nam zarówno otrzymywanie podarunków, jak i obdarowywanie nimi najbliższych. Polacy, nie przejmując się kryzysem, chętnie kupują świąteczne prezenty i planują wydać w tym roku nawet 1000 zł na Święta, w tym na podarunki i przygotowania – tak wynika z najnowszego raportu Ceneo.pl.

Serwis Ceneo.pl przeprowadził badanie wśród swoich użytkowników, w którym sprawdzono ich preferencje zakupowe związane ze świątecznymi zakupami. W ankiecie, przeprowadzonej pod koniec listopada tego roku, wzięło udział ponad 3500 internautów, z czego w 53% stanowiły kobiety, a 47% – mężczyźni. Dominująca grupa wiekowa w badaniu to osoby w przedziale wiekowym 25 – 34 lat, ale co interesujące aż 13,5% ankietowanych była w wieku 45 - 54 lat. To pokazuje, że coraz chętniej korzystają z dobrodziejstw Internetu i zakupów online również osoby starsze.

Kiedy Polacy kupują prezenty świąteczne?

Nadal, podobnie zresztą jak w badaniu z zeszłego roku, Polacy nie mają w zwyczaju kupować prezentów świątecznych z dużym wyprzedzeniem czasowym. Gorączka przedświątecznych zakupów przypada na miesiąc grudzień. Jednym z powodów, dla których Polacy decydują się na nieco późniejsze robienie świątecznych zakupów, są posezonowe wyprzedaże wprowadzane przez sklepy jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Jak wynika z raportu Ceneo.pl, najwięcej osób kupuje prezenty pod choinkę na tydzień/dwa przed Świętami – taką odpowiedź wybrało prawie 54% pytanych. Spora część ankietowanych kupuje prezenty wcześniej, jeszcze w listopadzie (28%), ale z drugiej strony prawie 12% badanych zostawi zakupy na ostatnią chwilę.

Świąteczne zakupy Polaków

Świąteczne zakupy Polaków

źródło: Materiały Prasowe

- Koniec roku to tradycyjnie najgorętszy okres w branży e-commerce, a grudzień to dla wielu e-sklepów czas całorocznych żniw. Wiele z nich przygotowuje specjalne akcje promocyjne i wyjątkowe oferty upominkowe. Pomimo panującego kryzysu, im bliżej Świąt, tym chętniej Polacy kupują online i sięgają nawet po nowe laptopy, czy gry na konsole - mówi Agnieszka Pająk z biura prasowego Ceneo.pl.

Prawie połowa ankietowanych przyznała, że przed przystąpieniem do świątecznych zakupów, przygotowuje specjalną listę zakupową. Pomaga ona zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Jednocześnie 40% przyznaje, że kupuje dodatkowe produkty spoza listy. Wciąż jeszcze mobilne list zakupów są nowością wśród Polaków.

Tegoroczne Święta w podobnej cenie jak przed rokiem

Według badań, przeprowadzonych przez Ceneo.pl, przeciętna polska rodzina, planuje w 2012 roku wydać na nadchodzące Święta łącznie od 500 do 1000 zł (32% badanych), w tym na dekoracje świąteczne, czy przygotowanie wigilijnej kolacji. Są wśród nas i tacy, którzy dość rozrzutnie podchodzą do Świąt i w planach mają wydać nawet 2000 zł (9%). Prawie co czwarty z nas chce jednak wydać na Święta mniej niż 500 zł (23%).

Sporą część wydatków świątecznych pochłoną prezenty - jedna czwarta Polaków planuje przeznaczyć na ten cel powyżej 350 zł (25%). Ankietowani zadeklarowali również, że jest to kwota porównywalna z tą, jaką wydali na Boże Narodzenie w 2011 roku (34% badanych). Na pytanie o łączną kwotę, jaką Polacy planują wydać na Święta, aż 22% pytanych wskazało, że planuje wydać mniej, niż w zeszłym roku. Wskazuje to, że Polacy pomimo, że chętnie kupują i obdarowują prezentami innych, podchodzą do tych wydatków z umiarem, rozważnie planując wydatki i szukając interesujących ofert. Z udzielonych odpowiedzi można wnioskować, że nie tak łatwo poddajemy się szaleństwu świątecznych zakupów. Niektórzy wydatki świąteczne będą chcieli pokryć kredytem gotówkowym. Jak wynika z zestawienia przygotowanego przez portal Bankier.pl, pożyczając z banku kwotę 1000 zł i chcąc spłacić ją jeszcze przed wakacjami, po 6 miesiącach trzeba będzie dopłacić do niej nawet 160 zł. - Warto pamiętać, by dług wobec banku uregulować w czasie nie dłuższym niż 12 miesięcy - za rok też będą Święta i potrzeba zaciągnięcia kredytu na bożonarodzeniowe wydatki może się powtórzyć – mówi Zuzanna Brud, ekspert Bankier.pl.