Dyrektorzy Hewlett-Packard, audytorzy oraz założyciel koncernu Autonomy Crop., Mike Lynch zostali pozwani przez inwestorów w związku nierzetelnymi oświadczeniami, które dotyczyły przejęcia w zeszłym roku przez HP brytyjskiego producenta oprogramowania.

Pozew złożono we wtorek w federalnym sądzie w San Jose, w Kalifornii. Wśród pozwanych są Deloitte i KPMG, jako audytorzy, bank Barclays i firma Perella Weinberg Partners, jako doradcy finansowi oraz obecne kierownictwo HP, na czele z Meg Whitman, dyrektorem wykonawczym koncernu, a także jego były szef Leo Apotheker – relacjonuje agencja Bloomberg.

Hewlett-Packard poinformował w zeszłym tygodniu, że spośród 8,8 mld dolarów spisanych przez firmę na straty aż 5 mld dolarów przepadło z powodu zafałszowanych praktyk rozliczeniowych w Autonomy, ujawnionych przez jednego z menedżerów brytyjskiej firmy. HP oświadczył, że przekazuje sprawę do regulatorów rynków kapitałowych w USA i Wielkiej Brytanii oraz zamierza dochodzić roszczeń na drodze cywilnej.

“Upraszczając sprawę, HP ogromnie przepłacił za Autonomy” – czytamy w pozwie. Podczas akwizycji pozwani “ciągle wprowadzali w błąd opinię publiczną wydając nieprawdziwe oświadczenia” dotyczące wyceny rynkowej Autonomy, korzyści oraz przejmowanych aktywów.

Inwestorzy podkreślają, że audytorzy - Deloitte i KPMG – i doradcy finansowi - Barclays i Perella Weinberg Partners – „świadomie pomijali szereg sygnałów ostrzegawczych”, które zwracały uwagę na potencjalne nieprawidłowości w rachunkowości Autonomy, co prowadziło do znacznego zawyżenia wartości rynkowej firmy. Najpierw doprowadziło to do sztucznego wzrostu notowań Hewlett-Packard i zmarnotrawienia miliardów dolarów, kiedy firma musiała przepłacać za swoje własne akcje w ramach procesu „masowego” skupywania walorów – podkreślono w pozwie.

Za przejęcie brytyjskiej spółki Autonomy, Hewlett-Packard zapłacił w zeszłym roku ponad 11 mld dolarów.