Popyt na tablety na świecie dalej rośnie w dynamicznym tempie. W drugim kwartale 2012 roku sprzedano 25,5 mln ich egzemplarzy, co oznacza wzrost o 92 proc. w skali roku – wynika z najnowszego raportu Tablet Tracking, opracowanego przez Futuresource Consulting.

Nadal siłą napędową popytu są indywidualni konsumenci, ale powoli rośnie także odsetek nabywców wśród firm i instytucji edukacyjnych, Mają one obecnie udział w 11 proc. sprzedanych gadżetów – relacjonuje portal advanced- television.com.

„USA wciąż przodują pod względem popularyzacji tabletów, na nie przypada 46 proc. tych urządzeń na świecie” – mówi Joe Mugan, analityk w Futuresource Consulting. Do końca roku będzie tam zainstalowanych około 90 mln tabletów. Europa trochę się ociąga; z badań wynika, że pod koniec roku na naszym kontynencie będą w sumie 43 mln tabletów.

Na rynkach wschodzących, takich jak Brazylia, Indie, a zwłaszcza Rosja, wzrost jest dwukrotnie większy niż w USA i Europie Zachodniej, chociaż pod względem penetracji wskaźniki są jeszcze bardzo niskie.

Pod względem marek prym na globalnym rynku wiedzie Apple. Około 66 proc. sprzedanych urządzeń w drugim kwartale stanowiły iPady. „Sadzimy, ze krótkim okresie czasie Apple dalej będzie dominował na rynku, ale Samsung wyraźnie umocnił swoją pozycję w segmencie Androida i wszystko wskazuje na to, że urządzenia bazujące na systemie Android i Windows mogą uzyskać większy udział rynku w najbliższej przyszłości” – podkreśla Mugan.

Futuresource ocenia, ze w całym 2012 roku na rynek globalny trafią 124 mln tabletów, co będzie oznaczać wzrost o 93 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.