Rada Stabilności Finansowej, FSB, opublikuje listę w przyszłym miesiącu, powiedział reporterom jej przewodniczący Mark Carney po zakończonym dzisiaj w Tokio spotkaniu tego gremium.

W zeszłym roku FSB utworzyła listę 29. tzw. globalnie systemowych banków, które muszą posiadać znacznie więcej kapitału niż jest to wymagane w innych porozumieniach międzynarodowych. Do banków zobowiązanych do posiadania najwyższego kapitału, ustalonego na poziomie 2,5 proc. aktywów obciążonych ryzykiem, wstępnie zaliczono Citigroup, JPMorgan Chase & Co., BNP Paribas, Royal Bank of Scotland i HSBC Holdings.

Z tej zaktualizowanej listy niemal na pewno zniknie Dexia, francusko-belgijski kredytodawca, który praktycznie upadł po zablokowaniu mu dostępu do funduszy – powiedział w zeszłym tygodniu Karel Lannoo, szef Centre for European Policy Studies w Brukseli.

Carney, który jest także gubernatorem Bank of Canada, stwierdził, że banki na ogól poczyniły postępy w umacnianiu poziomu swoich kapitałów, które mają gwarantować ich wypłacalność. Wspomniana lista banków ma opierać się na danych z końca 2011 roku i – jak zapewniła FSB – będzie co roku aktualizowania.