Sprawa dotyczy przygotowanych przez resort finansów założeń do projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych oraz ustawy o podatku od towarów i usług.
"Zmiany w projekcie nowelizacji ustawy o finansach publicznych będą dotyczyć - zgodnie z założeniami - niestosowania w finansach publicznych (w wyjątkowych sytuacjach) ograniczeń wynikających z przekroczenia przez relację państwowego długu publicznego (PDP) do PKB progu 50 proc. oraz progu ostrożnościowego 55 proc., czyli tzw. procedur ostrożnościowo-sanacyjnych" - napisano w komunikacie.
CIR wyjaśniło, że chodzi o ograniczenie wpływu wahań kursów walut obcych na procedury ostrożnościowe i prefinansowania potrzeb pożyczkowych budżetu w następnym roku budżetowym na te same procedury. W tym celu resort finansów proponuje, by państwowy dług publiczny (PDP) był przeliczany na złote z zastosowaniem średniej arytmetycznej ze średnich kursów walut obcych, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dni roboczych roku budżetowego.
"Wyliczona w ten sposób kwota byłaby pomniejszona o kwotę wszystkich wolnych środków finansowych, będących w dyspozycji ministra finansów na koniec roku budżetowego, służących finansowaniu potrzeb pożyczkowych budżetu państwa w następnym roku budżetowym" - wytłumaczono.
Dodano, że jeżeli w wyniku takiego obliczenia relacja długu do PKB będzie mniejsza niż 50 proc. lub 55 proc., wówczas nie będą uruchomiane ograniczenia związane z procedurami ostrożnościowymi, przewidziane w ustawie o finansach publicznych oraz warunkowe podwyżki stawek VAT.
"Przekroczenie przez relację PDP do PKB progu 50 lub 55 proc. wymaga wdrożenia procedur ostrożnościowych, wpływających bezpośrednio lub pośrednio na wszystkie jednostki sektora finansów publicznych. Dodatkowe obciążenia - w postaci wzrostu stawki podatku VAT - przewiduje ustawa o podatku od towarów i usług (chodzi o przekroczenie progu 55 proc. w relacji kwoty PDP do PKB za lata 2012 lub 2013)" - dodano w komunikacie.
CIR poinformowało, że zgodnie z obecnymi przepisami możliwa jest sytuacja, kiedy zmiany kursów walut w ostatnim dniu roboczym roku - często nie wynikając z uwarunkowań zawiązanych z polską gospodarką - mogą stać się przyczyną przekroczenia progów ostrożnościowych i wymagać zmian stawek VAT.
Ponadto przeliczanie zadłużenia zagranicznego dla celów procedur ostrożnościowych według kursów z ostatniego dnia roku może zachęcać do ataków spekulacyjnych na polską walutę. "Proponowane zmiany mają zatem ograniczyć wpływ wahań kursów na relację długu" - podkreślono.
"Wprowadzenie tych zmian będzie związane również z koniecznością ogłaszania przez ministra finansów na koniec roku budżetowego: nowej kwoty wolnych środków finansowych służących finansowaniu potrzeb pożyczkowych budżetu państwa w następnym roku; kwoty wynikającej z przeliczenia PDP na złote z zastosowaniem średniej arytmetycznej ze średnich kursów walut obcych ogłaszanych przez NBP oraz głównej kwoty służącej do obliczenia nowej relacji" - dodano w komunikacie.