Po zniesieniu przez amerykański sąd zakazu sprzedaży w USA swego tabletu Galaxy Tab 10.1, Samusng Electronics przystąpił do eskalacji globalnej walki o dominację na rynku urządzeń mobilnych, oświadczając, że iPhone 5 koncernu Apple naruszył jego patenty – podaje agencja Bloomberg.

Największy na świecie dostawca telefonów komórkowych z Korei Południowej dodał zarzuty w sprawie iPhone 5 – wprowadzonego na rynek dopiero pod koniec września – do złożonego już w sądzie federalnym w San Jose, w Kalifornii, pozwu o pogwałcenie patentów firmy. W odrębnej sprawie ława przysięgłych tego samego sądu orzekła 24 sierpnia, że Samsung musi zapłacić na rzecz Apple odszkodowanie w wysokości 1,05 mld dolarów.

„Jak tylko iPhone 5 pojawił się w sprzedaży, Samsung rozpoczął badanie tego produktu” – czytamy we wniosku południowokoreańskiej firmy złożonym wczoraj w sądzie. Samsung stwierdza, że iPhone 5 naruszył jego dwa patenty dotyczące standardów i sześć patentów związanych z właściwościami (features) aparatu.
Dwaj czołowi producenci telefonów komórkowych z najwyższej półki oskarżają się wzajemnie o kopiowanie wzorów i technologii urządzeń mobilnych. Gra toczy się o jak największy udział w globalnym rynku smartfonów, szacowanym na 219 mld dolarów.

Wczoraj Lucy Koh, sędzia sądu okręgowego w Kalifornii, która przewodniczyła w rozprawie wygranej w sierpniu przez Apple, uchyliła wcześniejszy tymczasowy zakaz sprzedaży tabletu Samsunga w USA.

Nowe wnioski procesowe Samsunga w sprawie iPhone 5 zostały dołączane do pozwu przewidzianego do rozpatrzenia w 2014 roku. W pozwie tym Samsung wskazuje na naruszenie jego ośmiu patentów przez wcześniejsze modele iPhone’ów, a także iPad i iPod Touch.

Sędzina Koh na grudzień wyznaczyła rozprawę dla rozpatrzenia wniosku Apple o wprowadzenie stałego zakazu sprzedaży w USA ośmiu modeli smartfonów Samsunga oraz tabletu Tab 10.1. Rozpatrzy ona również wniosek Samsunga o odrzucenie sierpniowego wyroku na podstawie zarzutu o niewłaściwe działanie jednego z członków jury.