W krótkim uzasadnieniu zamieszczonym w publikacji Global Economics Weekly, analitycy banku wskazali na gorsze od zakładanych wyniki polskiej gospodarki za drugi kwartał tego roku (wzrost PKB wyniósł 2,4 proc. rdr - PAP wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 2,9 proc. po wzroście w I kwartale o 3,5 proc.), jak również na spadek nakładów na publiczne inwestycje.

Drugi z tych czynników, jak zauważa bank "ciągnie za sobą w dół ogólny poziom inwestycji". "Pogarsza się też perspektywa dla spożycia indywidualnego".

Barclays Capital obniżył również prognozy PKB dla Czech i Węgier, wskazując na ich duże uzależnienie od gospodarki eurostrefy, która jest pod kreską i na spadek popytu krajowego, co pogarsza perspektywę odbicia. Obie gospodarki będą w tym roku na minusie.

Bank obniżył też prognozy dla eurostrefy

Za 2012 oczekuje spadku na poziomie -0,5 proc. (wcześniej przewidywał -0,4 proc.). W 2013 r. spodziewa się "niemrawego ożywienia", przewidując wzrost PKB o 0,3 proc. (wcześniej - 0,5 proc.).

Barclays Capital przewiduje też obniżkę głównej stopy procentowej strefy euro o 25 do 50 pb. w czwartym kwartale 2012 r. pomimo, iż stopa inflacji na koniec 2012 r. będzie powyżej założonego celu 2 proc. Zakłada też, że Hiszpania wystąpi o tzw. zapobiegawczy pakiet do UE przed najbliższym szczytem UE w październiku.