Brytyjski gigant naftowy, koncern BP jest bliski porozumienia w sprawie sprzedaży swojego 50-proc. udziału w joint venture TNK-BP dla państwowego koncernu naftowego Rosnieft – podaje serwis BBC.

Zgodnie z warunkami transakcji, BP otrzyma 12,5 proc. udziałów Rosnieftu wartości około 10 mld dolarów oraz 15 mld dolarów gotówce – twierdzi rosyjski dziennik „Kommersant”.

BP i Rosnieft chcą wspólnie wydobywać ropę naftową ze złóż w rosyjskiej Arktyce. W tym tygodniu prezydent Rosji Władimir Putin prowadził rozmowy z obu firmami. Ale rzecznik BP powiedział telewizji BBC, że wciąż trwają rozmowy zainteresowanych stron i jeszcze formalnie jego firmie nie przedstawiono żadnej oferty. Według innych doniesień Rosnieft sonduje amerykańskie banki w sprawie możliwości sfinansowania transakcji.

TNK-BP jest od 2003 roku wspólną własnością rosyjskiej grupy Alfa Access Renova (AAR) i BP. W czerwcu brytyjski koncern oświadczył, ze wystawia połowę joint venture na sprzedaż, gdyż spory z rosyjskimi partnerem osiągnęły punkt szczytowy i na ma widoków na pojednanie. W miesiąc później spółka AAR wyraziła gotowość zwiększenia swego udziału w joint venture do 75 proc., wyceniając 25-proc. pakiet na 10 mld dolarów.

Ta oferta daje grupie czterech rosyjskich miliarderów, tworzących AAR, status “preferowanego nabywcy”. Do osiągnięcia porozumienia z brytyjskim partnerem, czyli BP, mają oni 90 dni. Okres na wyłączność rokowań z BP mija jednak pod koniec października.

W zeszłym roku rosyjscy udziałowcy joint venture wygrali w rosyjskim sądzie najwyższym proces o zablokowanie sojuszu między Rosnieftem i BP. Joint venture jest ważne dla brytyjskiego koncernu, gdyż na tą spółkę przypada jedna trzecia całkowitej produkcji ropy naftowej BP oraz 10 proc. wszystkich zysków netto.

Na poniedziałkowym posiedzeniu rady dyrektorów Rosnieftu zapowiedziano zwołanie „nadzwyczajnego spotkania” akcjonariuszy firmy na 30 listopada w Chabarowsku, na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Punkt piąty porządku dziennego dotyczy „akceptacji uzgodnionych transakcji”, co zdaniem BBC odnosi się do porozumienia w sprawie TNK-BP.