Rosyjski bank centralny rozpoczął sprzedaż 7,6 proc. akcji Sbierbanku, największego kredytodawcy w tym kraju. Transakcja powinna przynieść co najmniej 156 mld rubli, czyli 5,1 mld dolarów.

Bank Rossiji oferuje 1,71 mld akcji – zwykłych i w formie kwitów depozytowych – po około 91 rubli za jeden papier. Sprzedaż odbywa się w ramach rządowego planu prywatyzacji szacowanego na kwotę 1,5 bln rubli – podaje rosyjskie ministerstwo finansów, na które powołuje się agencja Bloomberg.

Udział Banku Rossiji w największym w Rosji banku oszczędnościowym spadnie w wyniku tych operacji do 50 proc. plus jednej akcji. Proces wyprzedaży państwowych aktywów przez Kreml zastygł po upłynnieniu przez rząd 10 proc. udziałów banku VTB za 3,3 mld dolarów 19 miesięcy temu. Andriej Biełousow, minister gospodarki, już zapowiedział, że część prywatyzacji planowanych w tym roku zostanie przeniesiona na rok 2013.

„Sądzimy, że transakcja będzie jedną z najbardziej gorących ofert w tym roku, i to nie tylko na rosyjskim rynku” – napisali w dzisiejszym raporcie analitycy Renaissance Capital z Moskwy, na czele z Mileną Iwanową-Venturini – „Termin drugiej oferty publicznej nie mógł być lepiej wybrany”, bo zbiega się z QE3, trzecią rundą dodruku pieniędzy przez amerykański bank centralny.

Transakcja ma być wyceniana w rublach i dolarach, przy czym 15 proc. akcji zostanie sprzedana na moskiewskiej giełdzie Micex, a reszta trafi do inwestorów instytucjonalnych.

Pod rządami swego obecnego szefa Germana Grefa, który w rządzie Władimira Putina piastował min. funkcję ministra gospodarki, dawny sowiecki bank oszczędnościowy przeszedł istotną transformację. Choć skupia on około 47 proc. wszystkich rosyjskich depozytów, zajął się także bankowością inwestycyjną i zarządzaniem aktywami oraz rozpoczął ekspansję za granicę. W tym roku za 3,5 mld dolarów przejął on turecki Denizbank oraz większość interesów w Europie Wschodniej austriackiego Oesterreichische Volksbanken za 505 mln euro. We wrześniu Sbierbank postanowił także kupić 70 proc. oddziału finansów konsumenckich w Rosji francuskiego banku BNP Paribas.

W piątek notowania Sbierbanku wzrosły w Moskwie o 4,6 proc. do 96,99 rubli za akcję, co daje wycenę rynkową firmy rzędu 69 mld dolarów. Ale podczas dzisiejszej sesji akcje banku potaniały na giełdzie Micex o 1,9 proc. do 95,15 rubli. Sbierbank jest także notowany w Londynie.