Zainteresowanie przejęciem koncesji zlokalizowanych na Lubelszczyźnie i Podlasiu jest ogromne. Z naszych informacji wynika, że starać się o nie będą nie tylko zagraniczni potentaci – francuski Total oraz brytyjski Hutton Energy lecz także spółki Skarbu Państwa, w tym Grupa Lotos. I to właśnie ona ma być faworytem w wyścigu o licencje ExxonMobil.

Resort skarbu liczy, że gdański koncern poważnie zaangażuje się w poszukiwania gazu z łupków. Dziś Lotos to jedyna firma, która nie ma lądowych licencji w Polsce. – Lotos będzie szukał partnera do poszukiwań gazu łupkowego na lądzie w Polsce. Niewykluczone, że – jeśli ExxonMobil zrezygnuje ze swoich koncesji poszukiwawczych – sięgnie właśnie po nie Lotos – przyznaje DGP Mikołaj Budzanowski, minister skarbu. Nie wierzy, by wyniki odwiertów dokonanych tam przez amerykański koncern faktycznie były aż tak złe. – ExxonMobil podjął decyzję o wycofaniu się z Polski w oparciu o dwa odwierty, co z punktu widzenia inwestycyjnego jest zdecydowanie zbyt małą liczbą – podkreśla minister.

Lotos w zeszłym roku próbował kupić już licencje poszukiwawcze na rynku wtórnym w Polsce. Zrezygnował, bo – jak wyjaśniał Paweł Olechnowicz, prezes spółki, stawki są abstrakcyjne. W zeszłym roku wycena 1 km kw. koncesji na rynku wtórnym oscylowała wokół 65 tys. dol.

Na razie nie wiadomo, ile mogą kosztować licencje ExxonMobil. Nieoficjalnie mówi się, że od 47 mln do niemal 73 mln dol. W sumie za sześć licencji Amerykanie mogą wziąć nawet 390 mln dol.

Lotos na razie ma wyłącznie koncesje morskie. Według prognoz na Bałtyku może się kryć 115 – 148 mld m sześc. niekonwencjonalnego surowca. Problem w tym, że nikt na świecie dotąd nie wydobywał gazu łupkowego z morskiego dna. Specjaliści twierdzą, że to nieopłacalne. – Część ekspertów mówiła również, że rozbudowa rafinerii Lotosu w ramach tzw. Programu 10+ też jest nieopłacalna. I co? Mylili się. Lotos znany jest z niekonwencjonalnych rozwiązań – ripostuje minister Budzanowski i podkreśla, że spółka właśnie w tym kierunku będzie inwestować.

Lotos już zresztą prowadzi badania morskich odwiertów, które wcześniej zrobiono przy poszukiwaniach konwencjonalnego gazu i ropy, ale pod kątem występowania gazu i ropy z łupków.

53,2 proc. udziałów w akcjonariacie Grupy Lotos ma Skarb Państwa

7 licencji na poszukiwanie gazu łupkowego na szelfie Morza Bałtyckiego ma gdański koncern

6 tys. km 2 ma obszar koncesyjny przydzielony firmie ExxonMobil