Fiński rząd poinformował we wtorek, że osiągnął porozumienie z rządem Hiszpanii w sprawie gwarancji, jakich udzieli Madryt w zamian za udział Finlandii w europejskim planie ratowania hiszpańskich banków.

"Negocjacje Finlandii w sprawie gwarancji w ramach programu stabilizacji dla hiszpańskich banków zakończyły się powodzeniem. Na mocy porozumienia (...) hiszpański fundusz gwarancji depozytów daje Finlandii gwarancje, które ograniczą ryzyko dla fińskich podatników" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej fińskiego ministerstwa finansów.

Jak sprecyzowano, porozumienie zostało wynegocjowane na takich samych zasadach jak to zawarte w październiku 2011 r. z Grecją.

Gwarancje pokrywają 40 proc. udziału Finlandii w europejskim planie ratowania hiszpańskich banków, czyli opiewają na 769,92 mln euro - podano w komunikacie.

Według informacji podanych przez fińską telewizję publiczną YLE całkowity udział Finlandii w planie ratunkowym wzrósł do 1,9 mld euro.

"Gwarancje będą przekazywane w gotówce na konto gwarancyjne Finlandii stopniowo w miarę, jak pożyczki będą udzielane Hiszpanii" - wskazało w komunikacie fińskie ministerstwo finansów.

Zadowolenie z osiągnięcia porozumienia wyraził premier Finlandii Jyrki Katainen. Jak podkreślił, gwarancje "ograniczają ryzyko finansowe dla Finlandii w programie" ratowania hiszpańskich banków.

Na początku lipca fińska minister finansów Jutta Urpilainen na łamach dziennika kół gospodarczych "Kauppalehti" oświadczyła, że jej kraj odmawia spłaty długów innych państw strefy euro i sprzeciwia się wprowadzeniu wspólnej odpowiedzialności za te długi. "Odpowiedzialność zbiorowa za długi (...) i ryzyko innych państw nie jest tym, na co chcemy się przygotować" - podkreśliła Urpilainen.

W zeszłym tygodniu ministrowie finansów strefy euro ogólnie porozumieli się co do warunków pomocy dla Hiszpanii, a pierwsza transza w wysokości 30 mld euro ma być wypłacona do końca lipca. Dalsze wypłaty mają jednak nastąpić po pełnym zbadaniu kondycji hiszpańskich banków; wówczas ma być też znana ostateczna wielkość pomocy. Partnerzy ze strefy euro zadeklarowali do 100 mld euro wsparcia na dokapitalizowanie banków.