San Leon ma w naszym kraju sześć koncesji, w tym dwie na gaz i ropę łupkową oraz cztery mieszane, dotyczące i surowca konwencjonalnego, i niekonwencjonalnego. Celtique posiada tylko dwie koncesje – wszystkie na złoża konwencjonalnych. – Umowa z Celtique Energie daje nam dostęp do perspektywicznego obszaru poszukiwań w Polsce, a w przyszłości do rozwinięcia tu znaczących rezerw ropy i gazu – zadeklarował Oisin Fanning, prezes San Leon.

Przy okazji poinformował, że spółka szykuje się do wiercenia kolejnych dwóch otworów na koncesji Nowa Sól w celu poszukiwania ropy naftowej. Pierwszy (Lelechów-1) ma zostać wykonany jeszcze w lipcu. Drugi (Czesław-1) tuż po zakończeniu pierwszego. Prace prowadzić będzie spółka Diament z Zielonej Góry.

Tydzień wcześniej San Leon poinformował o wynikach wstępnych analiz odwiertu Siciny-2, zlokalizowanego w województwie dolnośląskim. Badaniom – pod kątem występowania gazu z łupków – został poddany rdzeń o długości 265 m. Specjaliści spółki podkreślili, że efekty są bardzo obiecujące. – Jesteśmy bardziej niż zachęceni potencjałem złoża, który może stać się znaczącym źródłem gazu ziemnego w Polsce. Będziemy wiercić kolejne otwory badawcze – zapowiedział prezes San Leon.

Spółka planuje testy przepływu gazu jeszcze w 2012 r. Irlandzka firma poszukiwania prowadzi wspólnie z Hutton Energy.

Wiercenia w miejscowości Siciny rozpoczęły się w październiku ubiegłego roku i trwały do lutego. To trzeci otwór wykonywany przez spółkę San Leon w Polsce.