Polski koncern paliwowy PKN Orlen i kanadyjska firma wydobywcza Encana są zainteresowane współpracą z PGNiG w zakresie poszukiwań i eksploatacji gazu łukowego - poinformowali przedstawiciele PGNiG.

W środę prezesi pięciu spółek: PGNiG, PGE, Tauron i Enea oraz KGHM podpisali umowę o współpracy w zakresie poszukiwań i wydobycia gazu z łupków na koncesji Wejherowo.

Jak powiedziała podczas uroczystości prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa, spółka jest także bardzo zainteresowana współpracą z innymi podmiotami na innych koncesjach. W rozmowie z dziennikarzami zaznaczyła, że prowadzi rozmowy z PKN Orlen ws. poszukiwań gazu łupkowego.

"Współpraca z Orlenem musi być z zasady trochę inna. Orlen ma koncesje, więc jest inne pole do współpracy. (...) Nasi partnerzy energetyczni i KGHM takich koncesji na wydobycie z łupków nie mają" - podkreśliła.

Wiceprezes PGNiG Mirosław Szkałuba powiedział, że współpracą z PGNiG na koncesjach w Polsce zainteresowana jest też kanadyjska spółka Encana. W połowie sierpnia wiceprezes tej spółki ma spotkać się z przedstawicielami PGNiG.

Encana jest jednym z największych producentów gazu w Ameryce Północnej. Jej siedziba główna mieści się w Calgary w Kanadzie. Wcześniej media informowały, że Encana prowadzi rozmowy z PKN Orlen na temat rozwoju wydobycia gazu łupkowego.

W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. dla Chevron, ConocoPhillips, Talisman Energy, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream.

W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie ponad 50 proc. wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż. Amerykanie zakładają zwiększanie wydobycia, bo udokumentowane zasoby gazu z takich złóż są znacznie większe od złóż konwencjonalnych.

W Polsce pierwsze wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Markowoli na Lubelszczyźnie, a kanadyjska firma Lane Energy - w Łebieniu na Pomorzu. Planowane są prace w kolejnych miejscach - głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny.

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powoduje pęknięcia w skałach i w efekcie wypycha gaz.