PKN Orlen rozpoczął prace nad pierwszym odwiertem w poszukiwaniu gazu łupkowego na terenie województwa mazowieckiego. Spółka w ciągu ok. 60 dni wykona prace wiertnicze we wsi Goździk w powiecie garwolińskim - poinformował PKN Orlen w komunikacie prasowym.

Przeprowadzone badania geologiczne wykazały, że gaz w łupkach na tym obszarze może występować na głębokości ok. 4.000 m.

W komunikacie napisano, że prace wiertnicze na koncesji "Garwolin" potrwają około 60 dni. Po wykonaniu otworu zostanie pobranych ok. 300 metrów rdzeni wiertniczych (próbek skał), które zostaną poddane analizie laboratoryjnej.

Wyniki badań będą znane pod koniec 2012 roku. Na ich podstawie Orlen Upstream podejmie decyzje o kontynuacji prac poszukiwawczych w Goździku.

PKN Orlen otrzymał także wyniki analiz materiału skalnego pobranego pod koniec 2011 r. z otworu Syczyn-OU1 na terenie lubelskiej koncesji "Wierzbica". W komunikacie prasowym spółka poinformowała, że wyniki są na tyle obiecujące, że na ich podstawie podjęto decyzję o wykonaniu w tej lokalizacji otworu horyzontalnego.

Gaz łupkowy k. wsi Goździk na 4 tys. metrów

"Decyzja o lokalizacji otworu we wsi Goździk, na terenie gminy Górzno w powiecie garwolińskim, zapadła na podstawie pozytywnych wyników badań geologicznych, według których gaz w łupkach na tym obszarze może występować na głębokości ok. 4000 metrów. Rozszerzenie prac poszukiwawczych na teren Mazowsza jest wynikiem decyzji o intensyfikacji programu badawczego Grupy Orlen w zakresie poszukiwań gazu ziemnego w złożach niekonwencjonalnych. Goździk-OU1 jest trzecim odwiertem pionowym realizowanym przez Orlen" - czytamy w komunikacie.

Spółka podała też, że na 2012 rok zaplanowano wykonanie od 5 do 7 otworów poszukiwawczych, w tym poziomych ze szczelinowaniem.

Szef PKN Orlen o planach wydobywczych

"Na powtarzane ostatnio pytanie 'co po Euro 2012' odpowiedź już jest: poszukiwania, a następnie wydobycie polskiego shale gas. Najpierw polską gospodarkę będą napędzały wydatki na kolejne odwierty, a za kilka lat tańszy gaz, za zakup którego pieniądze będą trafiały do firm działających tu, a nie za granicą" - skomentował plany prezes Jacek Krawiec, cytowany w komunikacie.

PKN Orlen posiada osiem koncesji na poszukiwanie ropy naftowej i gazu ziemnego na terenie całego kraju: sześć na terenie Lubelszczyzny i Mazowsza oraz dwie w okolicach Łodzi i Sieradza.

Obecnie prowadzone są również prace przygotowawcze do wykonania pierwszego otworu poszukiwawczego na Morzu Bałtyckim. Firma podpisała już kontrakt na półzanurzalną platformę wiertniczą, która zostanie posadowiona w łotewskiej strefie ekonomicznej Bałtyku.