"Odczyty inflacji w czerwcu, lipcu i sierpniu zeszłego roku były bardzo korzystne, ale spodziewamy się, że w tym nie będą już tak dobre. Wiąże się to także ze zmianą metodyki liczenia wzrost cen towarów sezonowych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Spodziewamy się więc z jednej strony, że miesięczny wzrost cen będzie kształtować się na dosyć niskim, zwyczajowo niskim poziomie, natomiast roczny wskaźnik powinien znacznie pójść w górę" - powiedział Belka na konferencji po posiedzeniu RPP. Według GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2012 r. wzrosły o 0,2% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 3,6%.

W kwietniu inflacja roczna wyniosła 4,0% r/r.

Belka: Widać symptomy pogorszenia, ale RPP nie zmienia neutralnego nastawienia

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) widzi silne symptomy spowolnienia koniunktury gospodarczej, co wpływa na postrzeganie sytuacji gospodarczej przez Radę, wynika z wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP), Marka Belki. Jednak w jego ocenie nie należy tego interpretować, jako zmiany neutralnego obecnie nastawienia władzy monetarnej.