Polska jest zadowolona z płynnego kursu złotego, który pomaga w stabilizowaniu gospodarki - ocenia prezes NBP Marek Belka. Uważa on, że NBP może użyć stóp procentowych w celu stymulacji gospodarki, jeśli zajdzie taka potrzeba.

"Zmienność nominalnego kursu walutowego przekłada się na większą stabilność w sektorze realnym" - powiedział w czwartek w Pekinie Belka, cytowany przez agencję Bloomberg.

Euro - kiedy strefa dojdzie do siebie

Prezes NBP dodał, że Polska nie powinna spieszyć się z przystąpieniem do strefy euro, dopóki ta nie rozwiąże swoich problemów związanych z zadłużeniem i nie będzie gotowa na poszerzenie.

"Kiedy członkowie strefy euro powrócą na rynki, zaczniemy myśleć o członkostwie" - powiedział.

Polska gospodarkę czekają okresy spowolnienia

Polska gospodarka może spowolnić do 2,0 proc. w jednym lub dwóch kwartałach - ocenia prezes NBP.

"Może tak być, że w jednym lub dwóch kwartałach gospodarka spowolni do tego poziomu" - powiedział Belka w Pekinie.

Ścieżka centralna lipcowej projekcji NBP zakłada średnioroczny wzrost PKB w 2012 roku o 2,9 proc., w 2013 o 2,1 proc. i 3,0 proc. w 2014.

Obniżka stóp procentowych: Może...

NBP może użyć stóp procentowych w celu stymulacji gospodarki, jeśli zajdzie taka potrzeba - uważa prezes NBP.

"Mamy możliwość użycia stóp procentowych do stymulowania gospodarki, jeśli będzie taka potrzeba" - powiedział Belka w Pekinie.

Dodał, że bank centralny nie spodziewa się gwałtownego wyskoku inflacji, a jakikolwiek wzrost inflacji w kolejnych miesiącach wynikałby z efektów statystycznych.