Westinghouse Electric Company poinformował o podpisaniu porozumienia z Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Umowę parafowano podczas odbywającego się w środę w Warszawie polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

"Dzisiejsze porozumienie rozpoczyna współpracę Westinghouse z NCBJ. Jej celem jest stworzenie programu transferu technologii w dziedzinie analizy bezpieczeństwa reaktorów AP1000R. Program będzie wspierać NCBJ w dążeniu do budowania jego pozycji, jako światowej klasy instytutu doradzającego decydentom w kwestii polskiego programu nuklearnego. Zakres programu obejmuje algorytmy analizy bezpieczeństwa AP1000 oraz związane z tym szkolenia" - napisano w komunikacie.

Prezes Westinghouse na region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Yves Brachet ocenił, że jego firma chce przekazać swoją wiedzę polskiej społeczności naukowo-technicznej i w ten sposób przyczynić się do rozwoju branży jądrowej w Polsce.

Ponadto Westinghouse podpisał list intencyjny z Politechniką Warszawską. "Porozumienie z Politechniką Warszawską potwierdza długofalowe zaangażowanie Westinghouse na rzecz wpierania rozwoju kadr niezbędnych do budowy pierwszych elektrowni jądrowych w Polsce. Politechnika Warszawska dołączyła do globalnej sieci uczelni, z którymi Westinghouse współpracuje w obszarze badań i szkolnictwa" - wskazał Brachet.

Planowana długofalowa współpraca w obszarze badań naukowych, edukacji oraz rozwoju kadr w kontekście energetyki jądrowej i innych zaawansowanych technologii energetycznych ma obejmować m.in.: oferty stanowisk naukowych dla studentów i pracowników oraz udział pracowników Westinghouse w procesie nauczania na Politechnice Warszawskiej.

Westinghouse należący do grupy Toshiba, jest dostawcą produktów i technologii jądrowych dla branży energetycznej na całym świecie. Obecnie ok. połowy reaktorów jądrowych działających na świecie bazuje na technologii Westinghouse. Firma zaprojektowała i dostarczyła ponad 25 komercyjnych jądrowych bloków energetycznych, które są eksploatowane w Europie.

Narodowe Centrum Badań Jądrowych to instytucja badawczo-rozwojowa prowadząca badania i prace rozwojowe na polu nauk podstawowych oraz stosowanych w takich dziedzinach jak m.in. fizyka i technologia reaktorów jądrowych czy zastosowania technik jądrowych w ochronie środowiska i zdrowia. Centrum eksploatuje jedyny polski badawczy reaktor jądrowy MARIA, który służy do produkcji izotopów radioaktywnych, modyfikowania materiałów promieniowaniem jądrowym oraz badań wiązek neutronowych.

Rozpoczęty w środę polsko-amerykański szczyt gospodarczy zapowiedział już w maju 2011 r. podczas wizyty w Polsce prezydent USA Barack Obama. Na czele delegacji amerykańskiej podczas szczytu stanęła pełniąca obowiązki sekretarza handlu USA Rebecca Blank. W spotkaniu udział wzięli m.in. ambasador USA w Polsce Lee A. Feinstein, wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, podsekretarz handlu USA Francisco J. Sanchez oraz urzędnicy państwowi wyższego szczebla ze Stanów Zjednoczonych i Polski.

Podczas szczytu odbyły się panele dyskusyjne poświęcone m.in. polsko-amerykańskiej wymianie handlowej, poszukiwaniom gazu łupkowego, promocji inwestycji oraz energetyce.