"Program wsparcia Polski jest kluczowym w zaangażowaniu Banku Światowego w sferę reform finansów publicznych kraju" - powiedział cytowany w komunikacie dyrektor Banku Światowego na Europę centralną i kraje bałtyckie Peter Harrold. Jego zdaniem pożyczka to wyraz uznania dla reform podjętych przez polski rząd, w tym dotyczących systemu emerytalnego.
W komunikacie wyjaśniono, że pożyczki rozwojowe Banku Światowego mają za zadanie m.in. wspieranie konsolidacji finansów publicznych, by obniżyć deficyt i dług publiczny, wzmocnić instytucje sektora finansów publicznych poprzez wprowadzanie reguł fiskalnych. Ponadto celem pożyczek jest wsparcie dla kontynuowania długoterminowych reform fiskalnych, które pozwolą Polsce zabezpieczyć wydatki socjalne w obliczu wyzwań demograficznych.
Według Banku Światowego reformy finansów publicznych zapewnią Polsce dostęp do rynków finansowych na rozsądnych warunkach. Ponadto pozwolą na finansowanie programów socjalnych, zwłaszcza w kontekście starzenia się społeczeństwa, oraz pomogą zdobyć pieniądze na inwestycje w infrastrukturę i kapitał ludzki, a przez to wspomogą wzrost gospodarczy.
"Jestem bardzo zadowolony, że tak istotne reformy finansów publicznych podjęte przez rząd są wspierane i doceniane przez Bank Światowy" - powiedział cytowany w komunikacie wiceminister finansów Jacek Dominik.
Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje, że od 2013 r. wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Tym samym mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny (67 lat) w 2020 r., a kobiety - w 2040 r.