Medicalgorithmics, jeden z największych światowych graczy na rynku telemetrii kardiologicznej, szykuje największą w tym roku emisję na NewConnect.

Spółka w ramach oferty prywatnej zamierza pozyskać środki w wysokości od kilkudziesięciu do nawet 110 milionów złotych. Dzięki nim sfinansuje planowane przejęcia w Stanach Zjednoczonych. Medicalgorithmics uważa, że rynek Cardiac Safety (bezpieczeństwa kardiologicznego) za oceanem jest jednym z najbardziej perspektywicznych na świecie.

Spółka uważnie obserwuje podmioty, które na zlecenie koncernów farmaceutycznych badają wpływ nowych leków na serce pacjenta. Jej zdaniem jest warta 1,7 mld dolarów i najmocniej rozwija się w Stanach Zjednoczonych. O potencjale Cardiac Safety może świadczyć ostatnia inwestycja Genstar Capital w wysokości 400 mln dolarów w spółkę ERT będącą czołowym graczem na tym rynku.

„Obecnie przyglądamy się wielu podmiotom i z niektórymi prowadzimy rozmowy. Na początku przyszłego roku planujemy sfinalizować przejęcie jednej, maksymalnie dwóch spółek. Nasza technologia, jako lepsza i tańsza, na pewno znajdzie zastosowanie w przejmowanych podmiotach. Już teraz posiadamy narzędzia (urządzenia i oprogramowanie), których potrzebują podmioty z branży Cardiac Safety. Dzięki wejściu na ten perspektywiczny rynek uzyskamy dostęp do nowych kontraktów i odbiorców usług” – mówi Marek Dziubiński, prezes Medicalgorithmics.

Spółka w ciągu ostatnich miesięcy osiągnęła kilka znaczących sukcesów na amerykańskim rynku. W grudniu 2011 roku Medicalgorithmics. podpisała umowę na dostawę systemu PocketECG i usług z nim związanych z jednym z pięciu największych podmiotów działających w branży telediagnostyki kardiologicznej w USA. Transakcja opiewa na ponad 84 mln zł. Z kolei w maju 2012 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków dopuściła do obrotu na terenie USA najnowszą wersję systemu PocketECG, który monitoruje serca pacjentów pod kątem arytmii. Informacje przez całą dobę są przesyłane w czasie rzeczywistym z urządzenia do serwerów, a następnie analizowane przez lekarzy i techników.

„Spółka pracuje już nad rynkowym debiutem jeszcze nowocześniejszego rozwiązania, systemu PocketECG trzeciej generacji, który będzie zintegrowaną platformą do diagnostyki arytmii, przypominającą medyczny smartphone i znacznie prostszą w obsłudze niż obecnie stosowane na świecie urządzenia”– dodaje Piotr Żółkiewicz, dyrektor finansowy i operacyjny Medicalgorithmics.